Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ROZWÓJ

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na terapię?

09/08/2022

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na terapię?

Wyjmiesz tyle, ile włożysz.

Zbyt często klient myśli, że terapeuta wykona całą robotę. W końcu nam płacisz, dlaczego miałbyś mieć jakiekolwiek zadania? Niestety (albo właśnie stety) w procesie terapeutycznym klient pracuje równie ciężko, jeśli nie ciężej, niż terapeuta.

Terapia zapewnia czas i miejsce na autorefleksję i rozwój. Możemy tylko pomóc Ci podlewać tę delikatną jaką roślinę, którą zasadzisz i wyrywać  chwasty, ale nie zrobimy tego za Ciebie.

Nie możemy rozwiązać za Ciebie Twoich problemów, ale możemy Ci w tym pomóc.

Gdybyśmy znali rozwiązanie wszystkich Twoich problemów, byłoby to o wiele łatwiejsze. Prawda jest taka, że ​​wyobrażamy sobie Ciebie jako pana własnego życia i ufamy, że wiesz jeszcze lepiej od nas, co zadziała, a co nie.

Uważamy, że prawdopodobnie próbowałeś wielu sposobów radzenia sobie ze swoim problemem. Być może to, co pozostaje, to powalczyć i zobaczyć, jakie twórcze odpowiedzi kryją się w Tobie, ponieważ są to jedyne prawdziwe rozwiązania, a nie takie, jakie my moglibyśmy zapewnić.

Nie mamy łatwych odpowiedzi.

Czasami objaw wydaje się być łatwy do naprawienia. Czujesz niepokój, więc zmniejszamy ten niepokój. Zła wiadomość jest taka, że ​​terapia nie polega na prostym, chwilowym naprawianiu ludzi. Droga naprzód może w rzeczywistości polegać na spędzeniu więcej czasu z tym niepokojem, aby naprawdę go poczuć, przestać uciekać i pozwolić, aby niepokój przepływał przez Ciebie, a nawet Cię pochłonął.

Droga naprzód może czasami być najbardziej nieprzyjemną i niepożądaną ścieżką. Nie możemy automatycznie pomóc Ci pozbyć się niepokoju, ale możemy Cię wspierać w procesie.

Terapia nie zawsze jest szybkim rozwiązaniem, może zająć trochę czasu.

Często klienci przychodzą i mają nadzieję, że wszystko da się rozpracować w kilku sesjach, czasem nawet podczas pierwszej. Chcielibyśmy być guru, którzy mogliby machać magiczną różdżką i sprawić, że wszystko będzie dobrze.

W rzeczywistości problemy w twoim życiu prawdopodobnie istniały już od jakiegoś czasu i nie znikną tak po prostu. Będzie to wymagało zaangażowania, czasu i energii. To jak zasypywanie wykopanej dziury łopatą zamiast skorzystania z wywrotki. Musisz wykonać pracę.

Kiedy robi się ciężko, nie zatrzymuj się.

Będziesz chciał przerwać terapię. To będzie niewygodne, nie do zniesienia, nawet jak tortury. Nie poddawaj się. Kiedy robi się ciężko, paradoksalnie robi się lepiej.

Kiedy faktycznie konfrontujesz się z paskudnymi, wstrętnymi rzeczami, robisz prawdziwy postęp. Nikt nie chce spędzać czasu ze swoimi słabościami, wadami i słabymi punktami. Wszyscy zbyt często chcemy udawać, że nie istnieją. Spędzamy życie, unikając ich. Terapia nieuchronnie postawi Cię twarzą w twarz z potworem. Naucz się przyjaźnić z tym potworem i przestań uciekać.

Terapia działa.

Badania pokazują, że terapia może być skuteczna. Czasami będziesz w to wątpić. Zapytasz, czy cokolwiek działa. Czasami zastanawiamy się nad tym samym. Mimo to widzieliśmy niezwykłe zmiany u ludzi, którzy poważnie traktują terapię. Pozwól sobie płynąć. I być kapitanem swojego statku


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com