Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Coś z niczego, czyli jak być kreatywnym

09/01/2013

Coś z niczego, czyli jak być kreatywnym

Czy uważacie się za osoby kreatywne? Za ludzi z wyobraźnią? Czy może, wyrastając z pewnego wieku gdzieś się to wszystko zatraciło. Fantazja, myślenie „out of the box”, wychodzenie poza ramy i schematy.

Mam dla Was realne sposoby na pozostanie osobą kreatywną w życiu codziennym. Nie musicie od razu stworzyć dzieła na miarę Picassa (którego twórczości prywatnie nie rozumiem) czy J.K. Rowling. Ale każdemu z nas przyda się odrobina fantazji. I kto wie, może ktoś z Was, Nas, wymyśli jakąś innowację?

 1. Twórz listy tego co masz zrobić. Nawet jeśli są to zwykłe zakupy. Pomogą Ci one w uporządkowaniu Twoich myśli i działań.
 2. Zawsze noś ze sobą notatnik, kalendarz, kawałek kartki. Nigdy nie wiesz, kiedy do głowy wpadnie Ci jakiś ciekawy pomysł. Nawet gdyby miała być to zabawa z dzieckiem lub tapeta na pulpit Twojego komputera.
 3. Odkryj Free Writing, czyli pisanie tego co Ci akurat chodzi po głowie. Nawet gdybyś przez godzinę miał pisać „nic mi nie przychodzi do głowy, nie wiem co tu napisać, kawa, mleko, kotka z naprzeciwka, kręci mi się w głowie, ale bzdury, o co tutaj chodzi…” to uprawiasz właśnie tzw. Free Writing. Pomaga to w przelewaniu myśli na papier, a wśród nich może znaleźć się jakiś ciekawy pomysł. Dodatkowo trenujesz umiejętność pisania i wyrażania myśli i uczuć.
 4. Odejdź od komputera. Tego punktu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. W dobie facebooka, twittera i innych „społecznościówek” nie musimy nigdzie wychodzić (może poza toaletą, ale patrząc na rozwój technologii i tego niedługo chyba zaprzestaniemy) aby wiedzieć co tam w trawie piszczy. A może warto odejść na kilka minut chociaż? Wyjrzeć na zewnątrz? Przejść się na spacer z psem? Dla nas będzie to bardzo zdrowe, a zwierzak będzie wdzięczny :)
 5. Przestań oskarżać siebie o całe zło tego świata. Wiem doskonale po sobie, że łatwiej powiedzieć, a nieco trudniej wykonać. Ale im dłużej i bardziej siebie obwiniamy, tym trudniej jest nam się oderwać od negatywnych myśli i uczuć na swój temat, a to one blokują nasze uczucia i kreatywność.
 6. Rób przerwy. Każdy człowiek potrzebuje chociaż chwili dla siebie, na oczyszczenie myśli, na gimnastykę dla ciała i duszy. Dlatego każdego dnia ustalaj sobie konkretne godziny przerw i staraj się ich trzymać. Nawet 5-10 minut co godzinę doskonale podziała na Ciebie, jeśli tylko dobrze to wykorzystasz. Idź na spacer, zrób kilka przysiadów, posłuchaj muzyki lub poczytaj ulubiona książkę. Oderwiesz się i zrelaksujesz.
 7. Śpiewaj pod prysznicem. Któż z nas tego nie robi (mnie się zdarza, ale ciii ;) ). Może to być piękny czysty śpiew albo jęki kotów w marcu, ale wydobycie głosu, usłyszenie siebie, poczucie rytmu, muzyka, może odrobina tańca – czynią cuda. Rozluźniają, wprowadzają pozytywny nastrój, uśmiechamy się, a nawet śmiejemy w głos. To co? Jakie macie ulubione piosenki do śpiewania podczas kąpieli?
 8. Pij kawę. Poprawia koncentrację, podnosi poziom energii. W przyzwoitych ilościach oczywiście, ale tego chyba nie muszę Wam mówić :)
 9. Słuchaj nowej muzyki. Nie bój się posłuchać czegoś zupełnie innego niż zawsze. Lubisz rocka? Posłuchaj hip hopu. Lubisz pop? Znajdź coś ciekawego z muzyki klasycznej. Im więcej nowych bodźców dociera do Twojego umysłu, tym bardziej się rozwijasz. Serio! Nie obawiaj się eksperymentów.
 10. Bądź otwarty. Na ludzi, na doświadczenia, na świat.
 11. Otaczaj się kreatywnymi ludźmi. Z kim lepiej się dyskutuje o świecie, polityce, sztuce, muzyce czy nawet o pogodzie? Z człowiekiem kreatywnym? Z ciekawymi pomysłami na życie? Czy z nudziarzem, który nie widzi dalej poza czubek własnego nosa, własnych problemów i nie ma pomysłu jak kreatywnie spędzić czas.
 12. Zbieraj informacje zwrotne. To ważne, żeby wiedzieć co robimy dobrze, a co jeszcze można byłoby poprawić. Dlatego feedback od innych osób, te informacje zwrotne, są cennym źródłem dla nas do tego, aby się tylko ulepszać.
 13. Współpracuj. Nie musisz wszystkiego robić sam. Naprawdę! Więcej się nauczysz i szybciej rozwiniesz korzystając z pomocy i wiedzy innych ludzi.
 14. Nie poddawaj się. Działaj… Działaj. Działaj! Próbuj, popełniaj błędy. Upadaj i podnoś się. Zawsze.
 15. Ćwicz, ćwicz, ćwicz. Ćwiczenia fizyczne rozwijają ciało i umysł, pomagają się także zrelaksować. Więc ćwicz, ale nie tylko fizycznie. Ćwicz grę na gitarze, rysowanie krajobrazów, lepienie bocianów z plasteliny. Może odnajdziesz w tym swoją pasję?
 16. Pozwól sobie na popełnianie błędów. Każdy z nas popełnia błędy. Najtrudniejszą sztuką jest pozwolenie sobie samemu na ich popełnianie. Daj sobie takie prawo. To na nich najlepiej się uczymy.
 17. Wybieraj się w nowe miejsca. Odkrywaj nowe krajobrazy, poznawaj nowych ludzi. Pozwoli Ci to spojrzeć na świat ich oczami. Nabierzesz dystansu i nowej perspektywy. Rozwiniesz się.
 18. Licz szczęśliwe chwile. Nie rozgrzebuj tych złych i smutnych. Po co? Na koniec… to te szczęśliwe momenty będą miały znaczenie…
 19. Dużo odpoczywaj. Naucz się medytacji, chodź na jogę, spędzaj czas tak jak tylko chcesz byś mógł się zrelaksować. Odpoczywaj po pracy, słuchaj muzyki. Głęboko oddychaj. Po prostu… Odpocznij…
 20. Podejmuj ryzyko. Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Odważ się na to, czego do tej pory bałeś się zrobić. Zapisz się na lekcje spadochroniarstwa, powiedz tej fajnej dziewczynie, że ją lubisz, zaproś ją na randkę. Co złego może się stać? Odmówi? Jeśli nic nie zrobisz, to nie dajesz sobie szansy na jej zgodę.
 21. Łam zasady. Nie prawo. Myśl „out of the box”, wyjdź ze schematów. Nauczyciel każe ci rysować koła? Spróbuj kwadraty. Łam zasady. Próbuj nowych rzeczy.
 22. Nie rób nic na siłę. Nie zmuszaj się do czegoś, na co nie masz ochoty. Może przyjdzie za chwilę. Pracuj, to oczywiste, że nie zawsze lubimy swoja pracę, ale uczyńmy ją najbardziej znośną dla nas. A potem relaksujmy się i oderwijmy od niej. Nie zmuszaj się do myślenia o tym czego nie lubisz.
 23. Przeczytaj stronę ze słownika. No dobra… wiem, że strona to dużo, że nie każdy ma czas. Ale co powiecie na codziennie jedno słówko w obcym języku? Jakiś idiom z angielskiego? Albo wers hiszpańskiej piosenki?
 24. Spisz swoje zasady. I zaglądaj do nich tak często jak tylko masz ochotę i potrzebę.
 25. Nie staraj się być dla kogoś ideałem. Jeśli ktoś Cię kocha i ceni, to taki dla niego będziesz. Idealny. Wszyscy inni, którzy Cię nie doceniają, znajdą najmniejszą rysę na Twojej szklanej powierzchni. Po co się dodatkowo zadręczać?
 26. Masz pomysł? Spisz go. Żeby Ci nigdzie nie umknął. Nawet jeśli chwilowo wydaje Ci się, że nie masz czasu go zrealizować, za dzień, tydzień, pół roku może uda Ci się napisać to opowiadanie na konkurs?
 27. Sprzątaj swoje miejsce pracy. Porządek na biurku to porządek w głowie i myślach. Lepiej się skupisz i znajdziesz wszystko, co potrzebne do pracy.
 28. Baw się. Pozwól sobie na radość zabawy. Pamiętasz jak będąc dzieckiem umiałeś się po prostu wyluzować? Wyjdź do klubu, porzucaj maskotkę psu, poukładaj samochody z klocków LEGO ze swoim dzieckiem. BAW SIĘ!
 29. Dokończ jakąś sprawę. Nie wiem co miałoby to być. Ale bez względu na to, czy to niedokończona dyskusja z tatą, nienamalowany obraz czy kosz pełen ubrań do prasowania. Nie ma to znaczenia. Dokończenie czegoś sprawi, że poczujesz ulgę. I będziesz mógł zrobić więcej dla siebie. Zakończyć inne sprawy.

 

To co, idziemy śpiewać pod prysznicem? ;)


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com