Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Jesteś kreatywny? Świetnie! Pozostań taki.

11/01/2013

Jesteś kreatywny? Świetnie! Pozostań taki.

Okazuje się, że kreatywność to takie ciekawe „COŚ”, co można, a wręcz powinno się ćwiczyć. Tak, Moi Drodzy, dobrze przeczytaliście – ĆWICZYĆ.

Wiem, że to brzmi strasznie i może nieco męcząco, ale znalazłam specjalnie dla Was kilka ćwiczeń, które możecie wykonać sami, aczkolwiek sama uważam, że dużo ciekawiej i zabawniej na pewno też, będzie wykonać je z przyjaciółmi w grupie.

No to lecimy.

Najpierw rozgrzewka.

Poniżej widzicie 30 kółek (można je ściągnąć, narysować samemu). Teraz usiądź przy biurku/stole z wydrukowaną kartką z tymi kółkami. I z każdego z nich coś stwórzcie. Czy to będzie buźka, biedronka, globus, słońce – nie ma znaczenia. Liczą się pomysły, ich mnogość, K-R-E-A-T-Y-W-N-O-Ś-Ć.

30 circle test

Kilka ćwiczeń.

  • Co by było gdyby…

Ułóżcie sami lub wśród znajomych po kilka pytań typu „Co by było gdyby…” i zastanówcie się nad możliwymi rozwiązaniami. Np. co by było, gdyby okna nie były przezroczyste, drzewa rosły korzeniami na zewnątrz, każdy człowiek miał blond włosy?
Zastanówcie się nad możliwymi rozwiązaniami, zróbcie burzę mózgów.
To ćwiczenie pomoże Wam rozwinąć abstrakcyjne myślenie i ułatwi naukę np. fizyki.

  • Nowe smaki.

Zastanów się nad dziwnymi/interesującymi połączeniami smaków. Może… frytki z nutellą? Albo ryba z miodem? Pomyśl jak mogłyby te potrawy smakować. Co w nich by Ci pasowało, a co zupełnie odrzucasz? Może wymyślisz nową kuchnię? ;)

  • Co można zrobić z…

Poszukaj sam lub z przyjaciółmi różnych zastosowań przedmiotów codzienne użytku. Może to być gazeta, młotek, poduszka. Cokolwiek. Im więcej tym lepiej.

  • Co zrobić z…

To ćwiczenie świetnie się udaje z młodszymi pociechami. Jeśli masz „pod ręką” jakiegoś małego kuzyna, własne dziecko, siostrę albo po prostu duża dozę fantazji własnej, to wybierz się na spacer po parku lub lesie. Nazbieraj gałęzie, kasztany, kamienie i wszystko co Ci wpadnie w ręce. W domu zastanów się co można by z tego stworzyć. I do dzieła!

  • Odkryj na nowo.

To ćwiczenie najbardziej mnie zafascynowało. Polega ono na odkrywaniu przedmiotów, które doskonale znasz przy pomocy innych zmysłów. Głównie używamy wzroku i słuchu, dlatego tym razem pobaw się dotykiem, smakiem. Poczuj fakturę, dostrzeż załamania światła, posmakuj.

Życzę Wam udanej zabawy i ćwiczenia kreatywności i pasji :)
Każdy z Was znajdzie na pewno coś dla siebie.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com