Do próby samobójczej: 7 godzin…
„Rano nie miałam pojęcia, że będę próbowała odebrać sobie życie”
Poznajcie Milly Smith. Milly prowadzi popularne konto na Instagramie. Pewnego dnia zrobiła sobie rano selfie. Dokładnie 7 godzin przed tym, nim próbowała odebrać sobie życie. To może być zaskakujące dla niektórych, ale Milly cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline (BPD – Borderline Personality Disorder), co sama tłumaczy jako: „znaczy to tyle, że mój nastrój może się zmienić z radosnego na samobójczy w sekundę. Wystarczy mały powód.”
Milly także pisze:
„Myśli i zachowania samobójcze to nie tylko płacz, doświadczają ich nie tylko ci, którzy mają problemy w życiu i dotarli do punktu bez odwrotu, to także nagła decyzja o zabiciu się, gdy Twój syn śpi w pokoju obok, a ukochany partner całuje Cię na dobranoc godzinę wcześniej”.
Impulsywność, która zwykle towarzyszy BPD może być czynnikiem, przez który wzrasta ryzyko popełnienia samobójstwa. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak tendencje samobójcze wyglądają z zewnątrz.
A jak mogą wyglądać u innych?
- Sprzątanie. Także w social mediach (usuwanie zdjęć, cytatów, statusów). Unikanie wychodzenia do ludzi, dużo snu, by uniknąć emocji i by czas szybciej minął.
- Ubieranie się wyjątkowo kolorowo (inaczej niż zwykle) by w ten sposób zrekompensować sobie depresję, która drąży umysł.
- Robienie czegoś obsesyjnie dokładnie (np. malowanie paznokci). To odrywa myśli i ręce.
- Niepodejmowanie żadnych decyzji. Pozwolenie, by życie po prostu przelatywało obok.
- Zaprzestanie planowania przyszłości. Nawet Święta czy urodziny mogą się po prostu wydarzyć. Traktowane są jak coś zupełnie trywialnego.
- Przeorganizowywanie otoczenia. Przemeblowanie. Co ma za zadanie pomóc uzyskać inne spojrzenie na życie.
- Wymaganie od siebie nadzwyczaj dużo po to, by inni się nie martwili, co prowadzi często do punktu załamania i uciekania na kilka dni.
To nie pierwszy raz, kiedy Milly walczy z mitami dotyczącymi zdrowia psychicznego, lęków, depresji czy BPD. Zerknijcie na jej konto.
Jeśli natomiast zmagasz się z borderline lub każdym innym zaburzeniem i miewasz myśli samobójcze, spróbuj wypracować plan zabezpieczający, który zawierać będzie także kontakty do osób, z którymi możesz porozmawiać w najtrudniejszych chwilach i strategie, które możesz wdrożyć, by oderwać myśli od śmierci.
Czucie wszystkiego naraz może być przerażające i zapewne trudno to zrozumieć, ale nikt nie musi się z tym zmagać samotnie.