GDZIE CI MĘŻCZYŹNI – Zimbardo/Coulombe – recenzja
Czyli o tym, jak wygląda współczesne ojcostwo.
Jakie wyzwania stoją przed dzisiejszymi ojcami? W książce „Gdzie ci mężczyźni?” profesor Zimbardo pisze o tym, jak ojcowie mogą uratować świat.
“Każdy zna jakiegoś młodego mężczyznę, który rozpaczliwie zmaga się z własnym życiem. Może ma kłopoty z motywacją w szkole, może cierpi z powodu zaburzeń emocjonalnych, może nie radzi sobie w kontaktach z innymi, ma niewielu prawdziwych przyjaciół lub brakuje mu dziewczyny, albo uwikłał się w jakiś gang. Albo nawet siedzi w więzieniu. Może jest Twoim synem bądź krewnym. A może chodzi o Ciebie.”
Najnowsza książka Philipa Zimbardo, świetnie przyjęta w Polsce, to również doskonała lektura na Dzień Ojca. Tytułowe pytanie „Gdzie ci mężczyźni?”, pociąga za sobą następne:
Jakie są przyczyny tego, że miejsce mężczyzn zajęli dziś nieporadni chłopcy?
Co można zrobić, by zapobiec postępowaniu kryzysu męskości?
Szukając odpowiedzi, Zimbardo w kolejnych rozdziałach wraca do rozważań nad rolą, jaką w życiu chłopców odgrywają ich ojcowie.
Jaka jest rola ojca w dzisiejszym świecie?
Kontakt z ojcem to według autora jedno z remediów na współczesną dezorientację młodych mężczyzn. W dzisiejszym świecie chwiejnych wzorców męskości, chłopcy odbierają sprzeczne sygnały z mediów.
Próbując się odnaleźć w nowych rolach, uważnie obserwują jednak również innych mężczyzn. Natomiast zmiany tradycyjnych ról męskich i kobiecych to także, jak pokazuje Zimbardo, ogromna szansa dla dzisiejszych chłopców – to większy udział mężczyzn w wychowaniu dzieci, bardziej codzienny i emocjonalny kontakt ojców z synami.
Ale to książką nie tylko o ojcostwie. Philip Zimbardo mówi również o tym, że młodzi mężczyźni rezygnują z gruntownego wykształcenia, nie radzą sobie na rynku pracy, nie potrafią stworzyć dojrzałej relacji z kobietą. Opóźniają wyprowadzkę z domu rodzinnego, pozwalając rodzicom łożyć na swoje utrzymanie, nie dbają o zdrowie i kondycję. W zamian za to, spędzają czas na “męskich” rozrywkach, sukcesy odnoszą w grach komputerowych, a wiedzę o intymności czerpią z filmów pornograficznych.
Co jest tego przyczyną? Nieskuteczny system edukacji, rodziny z nieobecnym (psychicznie lub fizycznie) ojcem, nadopiekuńcze matki i uzależnienie od silnych bodźców płynących z wirtualnej rzeczywistości (orgazmy na zawołanie). To one nie sprzyjają rozwojowi facetów.
Książkę Zimbardo i Coulombe, czyta się łatwo pomimo odrobiny statystyk i naukowych wywodów, a ilustracje Igora Myszkiewicza dodają jej jeszcze uroku. Zatem jeśli chcecie wiedzieć GDZIE CI MĘŻCZYŹNI, co się z nimi dzieje w dzisiejszym świecie, jak radzić sobie, gdy ojciec jest nieobecny i co zrobić by być bliżej siebie – polecam tę książkę.
[divider] [/divider]
Kupicie ją TUTAJ
A ci, którzy wolą ebooki – TU