Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Eksperymenty psychologiczne

Im lepszy samochód…

16/01/2015

Im lepszy samochód…

…tym więcej kobiet zwróci na Ciebie uwagę Drogi Mężczyzno. Nic nowego? Zobaczmy.

Naukowcy udowodnili, że kobiety są bardziej zainteresowane mężczyzną, który jeździ drogim samochodem. I nie chodzi tu wcale o sam pojazd, ale to, co reprezentuje. Mianowicie: bezpieczeństwo, stabilizację i wysoki poziom życia. Mężczyźni za kółkiem auta, które wywołuje u płci pięknej efekt WOW, są na ogół dobrze sytuowani, mają jakiś rodzaj władzy (dyrektor, właściciel dużej firmy, polityk) i wysokie stanowisko społeczne.

Dr Michael Dunn z University of Wales Institute w Cardiff przeprowadził badania na kobietach w wieku 21-40 lat. Pokazywał im dwa zdjęcia: jedno przedstawiało mężczyznę w srebrnym Bentleyu, a drugie – w starszym Fordzie Fiesta. WSZYSTKIE kobiety wybrały mężczyznę w droższym samochodzie. To samo badanie przeprowadzone na grupie mężczyzn pokazało, że ci zwracają uwagę na to, czy kobieta ma ładną twarz i figurę. Samochód nie ma dla nich znaczenia.

audi-cabriolet-car-2568-829x550

W psychologii ewolucyjnej człowieka zakodowało się, że to mężczyzna zapewnia kobiecie bezpieczeństwo i ochronę. Tylko kiedyś polegało to na dostarczaniu jedzenia i okrycia, a teraz liczy się bezpieczeństwo i dobry status materialny. To dokładnie ten sam schemat myślenia, po prostu warunki życia inne.

Dobrze sytuowani mężczyźni są zazwyczaj pewni siebie i inteligentni. I nie oznacza to, że mniej zamożni nie mają tych cech, w końcu ci bogaci też gdzieś zaczynali. Po prostu chodzi o to, że jeśli ulicą idzie dwóch facetów o takiej samej urodzie, jeden z nich ma na sobie strój pracownika McDonald’s, a drugi garnitur od Armaniego, kobiety będą bardziej skłonne uwierzyć, że gość w Armanim ma cechy takie jak inteligencja czy wysoka samoocena, nawet jeśli on sam ich jeszcze nie pokazał. I może to się wydawać płytkie, ale nie czarujmy się, też wybrałybyście mężczyznę w garniturze, prawda Drogie Panie? Nie kłamcie proszę.

Dr Dunn utrzymuje także, że mimo iż kobiety są teraz coraz bardziej zainteresowane robieniem kariery i własną niezależnością, to ich upodobanie do mężczyzn się nie zmieniło. Nawet te, które zarabiają bardzo dobrze i same jeżdżą Bentleyami, wybiorą faceta o wyższym statusie społecznym.

Dr Dunn idzie dalej, twierdząc, że kobiety są bardziej płytkie od mężczyzn. Zgodzicie się z tym? A teraz zdejmijcie maskę tych, którzy chcą brzmieć poprawnie i zapytajcie same siebie: jeśli brałybyście udział w eksperymencie, które zdjęcie byście wybrały?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com