Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki

Jak brzmi Picasso?

21/06/2013

Jak brzmi Picasso?

Dzisiaj na blogu kolejna ciekawostka. Wyobraź sobie sytuację, gdy przy pomocy jednego zmysłu, na przykład wzroku, potrafisz odbierać również bodźce, które są normalnie przypisywane innym zmysłom. I tak przykładem może być odczuwanie barwy błękitnej jako chłodnej itp.

Na tym właśnie polega SYNESTEZJA, czyli właśnie stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu wywołują wrażenia z innego. Bardzo to ciekawa sprawa, ponieważ najczęściej spotyka się synestetów, którzy maja tzw. „barwne słyszenie”. Polega ono na tym, że dźwięki wywołują również doświadczanie kolorów lub na odwrót. Skojarzenia tonów z barwami są jednak różne u różnych ludzi. I tak np. Nikołaj Rimski-Korsakow, kompozytor z przełomu XIX i XX wieku, w taki sposób kojarzył dźwięki z kolorami:

C-dur: biały
G-dur: brązowozłoty
D-dur: żółty
A-dur: jasnoróżowy
E-dur: szafirowy
H-dur: granatowy
Fis-dur: szarozielony
Des-dur: mroczny
As-dur: siwofioletowy
Es-dur: błękitnoszary
F-dur: zielony

Skąd się bierze synestezja?

Teorie są dwie.

  1. Pierwsza mówi, że w mózgu synestety istnieją dodatkowe połączenia nerwowe, które łączą obszary normalnie ze sobą nie połączone.
  2. Druga teoria uznaje, że liczba połączeń w mózgu jest taka sama, jednak zaburzone są odbierane bodźce z zewnątrz.

Jak jest naprawdę?

Synestezja jest na tyle nowym i niezbadanym obszarem, który brzmi nieco jak science-fiction, że być może uda się komuś dopiero dokładnie zbadać na czym cała rzecz polega.

Od siebie bardzo gorąco zachęcam Cię do obejrzenia poniższego filmiku. Neil Harbisson cierpi na ślepotę kolorów i przy użyciu najnowszych technologii „widzi je” jako dźwięki. Zobacz filmik z jego wystąpienia na konferencji TED i posłuchaj o tym, jak „wygląda” muzyka Mozarta, a jak przemówienie Hitlera. Warto!

 


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 14

    następny artykuł

    Pytanie nr 15