Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki

Jak brzmi Picasso?

21 czerwca 2013

Jak brzmi Picasso?

Dzisiaj na blogu kolejna ciekawostka. Wyobraź sobie sytuację, gdy przy pomocy jednego zmysłu, na przykład wzroku, potrafisz odbierać również bodźce, które są normalnie przypisywane innym zmysłom. I tak przykładem może być odczuwanie barwy błękitnej jako chłodnej itp.

Na tym właśnie polega SYNESTEZJA, czyli właśnie stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu wywołują wrażenia z innego. Bardzo to ciekawa sprawa, ponieważ najczęściej spotyka się synestetów, którzy maja tzw. „barwne słyszenie”. Polega ono na tym, że dźwięki wywołują również doświadczanie kolorów lub na odwrót. Skojarzenia tonów z barwami są jednak różne u różnych ludzi. I tak np. Nikołaj Rimski-Korsakow, kompozytor z przełomu XIX i XX wieku, w taki sposób kojarzył dźwięki z kolorami:

C-dur: biały
G-dur: brązowozłoty
D-dur: żółty
A-dur: jasnoróżowy
E-dur: szafirowy
H-dur: granatowy
Fis-dur: szarozielony
Des-dur: mroczny
As-dur: siwofioletowy
Es-dur: błękitnoszary
F-dur: zielony

Skąd się bierze synestezja?

Teorie są dwie.

 1. Pierwsza mówi, że w mózgu synestety istnieją dodatkowe połączenia nerwowe, które łączą obszary normalnie ze sobą nie połączone.
 2. Druga teoria uznaje, że liczba połączeń w mózgu jest taka sama, jednak zaburzone są odbierane bodźce z zewnątrz.

Jak jest naprawdę?

Synestezja jest na tyle nowym i niezbadanym obszarem, który brzmi nieco jak science-fiction, że być może uda się komuś dopiero dokładnie zbadać na czym cała rzecz polega.

Od siebie bardzo gorąco zachęcam Cię do obejrzenia poniższego filmiku. Neil Harbisson cierpi na ślepotę kolorów i przy użyciu najnowszych technologii „widzi je” jako dźwięki. Zobacz filmik z jego wystąpienia na konferencji TED i posłuchaj o tym, jak „wygląda” muzyka Mozarta, a jak przemówienie Hitlera. Warto!

 


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trfiłeś/aś! Pierwsza sesja gratis. Odezwij się! Odwiedź: WWW.PSYCHOLOG-POMAGA.PL Lub napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 14

  następny artykuł

  Pytanie nr 15