Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

Jak godnie traktować drugiego człowieka, część 1

16/05/2013

Jak godnie traktować drugiego człowieka, część 1

Czasem ciężko jest nam się do tego przyznać, ale nasze zachowania napędzane są chęcią zaimponowania innym ludziom. Chcemy być lepsi, szybsi, bogatsi. Mieć ciekawsze życie, więcej samochodów, lepsze metki na ubraniach. W tym pędzie do bycia lepszym i, w naszej opinii, bardziej wartościowym człowiekiem, zapominamy czym tak naprawdę ta wartość jest. My sami, Ty na pewno też, oczekujemy traktowania nas z godnością, z szacunkiem należnym drugiemu człowiekowi. Ale czy sami się tak zachowujemy? Jak traktujesz innych ludzi? Znajomych, obcych?

Przedstawiam Ci pierwsze 14 sposobów na to, jak traktować drugiego człowieka z szacunkiem i godnością. I jak zapewne Ty sam chcesz być traktowany. Po przeczytaniu tych punktów, zastanów się czy tak się właśnie zachowujesz. W jakich sytuacjach? W stosunku do kogo? Co możesz zmienić, ulepszyć, poprawić?

 1. Bądź autentyczny. Bądź sobą. Według słów Judy Garland, lepiej być oryginalną wersją siebie, niż kopią kogoś innego. Żyj według tego przeświadczenia. Nie możesz żyć życiem kogoś innego. Jeśli nie jesteś do końca prawdziwie sobą, to tak naprawdę nie żyjesz. Poza tym, jeśli Ty nie lubisz siebie i tego, kim i jaki jesteś, to jak mają Cię polubić inni?
 2. Dbaj o innych. Gdy Ty będziesz dbał i zwracał uwagę na innych ludzi, oni Ci się odwdzięczą tym samym. Dobroć rodzi dobroć itd. itd. itd.
 3. Spraw, by inni czuli się dobrze. Za jakiś czas ludzie zapomną Twoje zachowanie, ale zawsze będą pamiętać to, jak sprawiłeś, że się poczuli.
 4. Bądź szczery i bierz odpowiedzialność za swoje działania. Nikt nie lubi kłamców. Zresztą, prawda prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw. I oczywiście przejmuj kontrolę nad swoimi akcjami, zanim one zawładną Tobą. Bądź po prostu odpowiedzialny.
 5. Często się uśmiechaj. Wszyscy ludzie lubią szczery uśmiech. Odruchowo odpowiadają nim na Twój wyraz zadowolonej twarzy. A kojarzysz uczucie, gdy ktoś się do Ciebie uśmiecha i pierwszą myślą jest, że skądś się chyba znacie? No właśnie. Radosne osoby nie wydają się już obce i nieprzyjazne.
 6. Szanuj starszych. Szanuj młodych. Wszystkich traktuj z szacunkiem, bez względu na wiek. Nie ma granic ani klas, które definiują osoby zasługujące na szacunek lub jego brak. Każdy człowiek powinien być dobry dla drugiej osoby. Traktuj innych tak, jak chciałbyś by traktowano Twojego dziadka lub kilkuletnią kuzynkę. Ludzie zauważą Twoją dobroć i szacunek.
 7. Zwracaj się do innych po imieniu. Ludzie uwielbiają dźwięk swojego imienia w czyichś ustach. Upewnij się, że dobrze zapamiętałeś ich imiona i nazwiska. I używaj ich. Zarówno w komunikacji werbalnej jak i pisemnej.
 8. Mów „Proszę” i „Dziękuję”. Te dwa proste zwroty nadają rozmowie przyjacielski ton. Bardzo dobrze działają na rozmówcę i sprawiają, że konwersacja jest dużo przyjemniejsza, a rozmówca miły.
 9. Bądź najlepszy w tym co robisz. Zawsze podziwiałam muzyków, blogerów, pisarzy, artystów, aktorów itp. ludzi. Wszyscy oni mają jedna wspólną cechę – są najlepsi w tym co robią. Dużo i ciężko nad tym pracowali. A teraz są ekspertami w swojej dziedzinie. Też taki bądź. Dąż do tego.
 10. Pomagaj innym, gdy tylko możesz. W życiu otrzymujesz tyle, ile sam w nie włożysz. Miej pozytywny wpływ na czyjeś życie, a jednocześnie na swoje (pomagając czujesz się lepiej). Ulżyj komuś w cierpieniu lub zwyczajnie pomóż w jakiejś drobnej sprawie. Każdy doceni niespodziewany dar pomocy. I chętnie przekaże go komuś innego.
 11. Włóż odrobinę siebie we wszystko, co robisz. Pomyśl o tym, jak o metkowaniu swojej pracy. Jeśli pięknie malujesz – stwórz coś z ilustracjami. Jeśli jesteś urodzonym komikiem – dodaj do przemówienia odrobinę humoru. Na wszystkim co robisz pozostaw swój osobisty odcisk. Kawałek siebie.
 12. NAD-spełniaj dane obietnice. Często ludzie przeceniają swoje możliwości i składają wielkie obietnice, które są ledwie w stanie spełnić. Oferują niezwykłość, a oddają przeciętność. Ty rób dokładnie odwrotnie. Możesz odrobinę zaniżyć swoje możliwości dotrzymania danego słowa i zrób wszystko by pokazać swoją nieprzeciętność. Ludziom będzie się wydawać, że wkładasz dodatkowy wysiłek w spełnienie ich prośby i będą Cię szanować i uwielbiać jeszcze bardziej. A Ty, swoim staraniem, okażesz im szacunek i potraktujesz z godnością.
 13. Zorganizuj się. Nie dasz rady załatwić i doprowadzić do końca żadnej sprawy, gdy się porządnie nie zorganizujesz. Nie musisz mieć zaplanowanego każdego dnia co do minuty, ale uporządkuj swoje miejsce pracy, dom, otoczenie. Poszukaj w sieci różnych rozwiązań, które Ci w tym pomogą.
 14. Poszukuj informacji i zadawaj pytania. Nie chcesz być tym gościem w środkowym rzędzie, który kiwa głową, ale nie ma pojęcia o czym jest mowa. Jeśli wybierasz się na prezentację – przygotuj się do niej, sprawdź o czym będzie mowa. Gdy nadal coś jest niejasne – zadawaj pytania. Pokażesz tym samym szacunek osobie, której okazujesz ciekawość i pokażesz jej, że mówi ciekawie i temat jest ważny.

  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 1

  następny artykuł

  Pytanie nr 2