Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE ROZWÓJ

Jak poradzić sobie ze stratą pracy?

30/10/2020

Jak poradzić sobie ze stratą pracy?

Strata pracy jest bardzo bardzo wysoko na liście stresujących sytuacji życiowych. Podczas gdy szukanie nowego zajęcia i dbanie o utracone dochody jest priorytetem, o tyle ważne jest też poradzenie sobie ze stresem, który możesz odczuwać po stracie pracy. Dobrym początkiem jest nauczenie się, jak w zdrowy sposób poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

JAK MAM SOBIE PORADZIĆ ZE STRESEM ZWIĄZANYM Z UTRATĄ PRACY?

Zrozumienie i poradzenie sobie ze stresem związanym ze zwolnieniem, powinno być pierwszym krokiem. Wielu ekspertów zaleca, by ZANIM jeszcze zaczniesz poszukiwania nowej pracy, dał sobie kilka tygodni na poradzenie sobie z negatywnymi emocjami, napięciem i stresem.

Pozwolenie sobie na ten czas żałoby, pomoże Tobie, Twoim bliskim i pozwoli na poszukiwanie nowej pracy ze świeższą głową i pozytywnym nastawieniem, zamiast złości, frustracji czy depresji.

Sposoby walki ze stresem:

WYSYPIAJ SIĘ. Nie da się nadrobić czasu, w którym nie udało Ci się spać. A zmęczenie i przemęczenie potęguje stres, więc niech zdrowy sen będzie Twoim priorytetem. Ale pamiętaj, że spanie zbyt długo też może być problematyczne, więc nie przesadzaj. Jeśli masz kłopoty ze snem i nic nie pomaga (relaksacja, sport, itp.), skonsultuj się z lekarzem i poproś o pomoc.

JEDZ ZDROWO. To co i w jaki sposób jesz odgrywa olbrzymią rolę w radzeniu sobie ze stresem i walce z wszelkimi chorobami. Unikaj śmieciowego żarcia oraz ogromnych zmian w diecie. Unikaj głodówek i np. wycinania sobie całkiem jakichś składników. Zbilansowana dieta.

ĆWICZ. Ruch (nie musi to być od razu 10h na siłowni, wystarczy spacer) jest dobry dla Ciebie fizycznie, ale to też doskonałe narzędzie do wyeliminowania stresu i napięcia. Endorfiny!

MÓW. Wyrażanie emocji i zmartwień związanych ze zmianą w życiu (rozmowa z przyjaciółmi czy rodziną), bardzo pomoże zmniejszyć poziom stresu. Feedback od innych, pomoże także nabrać perspektywy. Daj sobie kilka tygodni na to, by wyrazić gniew i inne trudne często emocje związane z utratą pracy. Dzięki temu, gdy ruszysz ponownie do szukania nowego zajęcia, będziesz w stanie zachować optymizm.

SKUP SIĘ NA RADOSTKACH. Trudno zignorować to, co się dzieje, ale jeśli skupisz się np. na hobby czy innych drobnych przyjemnościach, pomożesz sobie oderwać się od silnego stresu. To dobre, nawet jeśli chwilowe.

STRATEGIE ZADBANIA O STABILNOŚĆ FINANSOWĄ.

Zbadaj opcje odprawy i inne świadczenia, które mogą Ci przysługiwać, jak np. kontynuacja ubezpieczenia zdrowotnego itp.

Inne wskazówki:

  • Powiadom o swojej sytuacji wszystkich wierzycieli.
  • Gdzie tylko możesz, ustal elastyczny harmonogram spłat.
  • Wystąp o zasiłek dla bezrobotnych, jeśli Ci się należy.
  • Sprawdź w urzędzie, jakie warunki musisz spełnić, by uzyskać pomoc i wsparcie finansowe czy dopłaty.
  • Gdy będziesz już gotowy do rozpoczęcia poszukiwań nowej pracy, ustal sobie codzienny plan/harmonogram i postępuj zgodnie z nim: praca nad CV, wykonywanie telefonów, zbieranie informacji, rozmowy kwalifikacyjne, itp.
  • Pamiętaj, aby dobrze się odżywiać, ćwiczyć, spać, odpoczywać i bawić się.
  • Skup się na osiągnięciach i możliwościach, nie na porażkach.

    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com