Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Jak przezwyciężyć smutek?

01/07/2014

Jak przezwyciężyć smutek?

Każdy z nas, w różnych etapach swojego życia doświadczamy smutku. Większego lub mniejszego, ale jednak. Nie zawsze też umiemy sobie z nim poradzić tak „od ręki”. Spróbuję pomóc Ci przejść przez ten trudny dla Ciebie czas. Mam nadzieję, że poniższe punkty pomogą Ci odnaleźć spokój ducha, którego Ci z całego serca życzę.

1505522_528274857286003_534931178_n

  • Zrób listę wszystkiego, za co jesteś wdzięczny – i spróbuj przywołać wszelkie wspomnienia, z tym związane. Pomogą one wywołać uśmiech i pozytywne emocje.
  • Zrób coś fajnego z przyjaciółmi – czasem możesz czuć pokusę by wziąć długą gorącą kąpiel z bąbelkami albo owinąć się kocem i zatopić w książce, ale wyjście z przyjaciółmi pozwoli Ci oderwać myśli od tego, co Cię spotkało.
  • Spróbuj poćwiczyć – nie od dziś wiadomo, że endorfiny łagodzą dolegliwości bólowe, a także poprawiają nasz nastrój. Nawet spacer będzie dobrym rozwiązaniem. Spróbuj.
  • Ustal sobie jakieś cele i rozbij je na małe kroczki – podczas pokonywania tych małych kroków do osiągnięcia celu (obojętnie, jaki cel by to nie był), poczujesz wreszcie, że dokądś zmierzasz, że świat nabiera sensu i podąża w dobrym kierunku.
  • Odwróć wszystko – zrób coś dobrego dla innych. To ich zaskoczy i sprawi, że ich dzień będzie dużo lepszy. Wtedy i Ty poczujesz się lepiej. Sprawdzone.
  • Powtarzaj sobie, z uporem maniaka, że wszystko minie, bo przecież nastroje się zmieniają – nasze uczucia są zmienne. Jutro te same rzeczy mogą być postrzegane w zupełnie innym świetle.
  • Zrozum, że Twój umysł, to pole bitwy – jesteśmy atakowani przez niechciane, negatywne myśli. Atakują bezwzględnie nasza pewność siebie. Jako kontratak, spróbuj myśleć o tym, co w Tobie dobre, ważne, piękne. O swoich pozytywach i silnych stronach, o sukcesie i progresie jaki robisz, każdego dnia oraz o tym jak dorastasz, zmieniasz się i dojrzewasz.

 

Zupełnie inaczej rzecz się ma, jeśli cierpisz smutek z powodu np. poważnej straty. Jeśli jest on powiązany ze śmiercią lub utratą kogoś bliskiego, pozostań w swoim bólu i cierpieniu. Przeżyj go, przetraw, wypłacz. To pozwoli Ci się uleczyć, a po jakimś czasie, krótszym lub dłuższym, poczujesz się znów normalnie. Cierpliwości.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com