Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE

Jak wyjść z toksycznej relacji?

09/09/2018

Na początek ostrzeżenie. Odcinanie toksycznych ludzi może wybuchnąć Ci syfem w twarz. To jest element tego problemu. Dlatego tak ważne jest, by usuwać ich w sposób zdrowy i racjonalny.

A zatem, jak usunąć toksycznych ludzi z naszego życia i odzyskać czas, radość i energię, której nas pozbawiali?

Musisz zaakceptować, że najprawdopodobniej będzie to PROCES. Pozbywanie się toksycznych elementów nie zawsze jest łatwe. Toksyczni ludzie nie szanowali Twoich granic wcześniej, więc na pewno nie zrobią tego nagle teraz. Mogą powracać nawet, gdy powiesz im, żeby dali Ci spokój. Być może będzie trzeba powiedzieć im wielokrotnie, że mają odejść, zanim w końcu to zrobią. Dlatego właśnie dystansowanie się od takich osób może potrwać.

Nikomu nie jesteś winien wielkich wyjaśnień. Wszelkie wyjaśnienie jest bardziej dla Ciebie, niż dla nich. Powiedz, jak się czujesz, ale nie debatuj nad tym. A najlepiej zrób to prosto: Powiedz spokojnie i miło, że nie widzisz ich więcej w swoim życiu i… tyle. To, ile powiesz zależy tylko od Ciebie. Każda relacja wymaga indywidualnego podejścia. Ale doświadczenie mi mówi, że prostota zwykle wygrywa.

Porozmawiaj w miejscu publicznym. Zdarza się, że osoby toksyczne są wrogie, a nawet agresywne. Rozmowa w miejscu publicznym zdecydowanie zmniejsza szanse na takie zagrania. Jeśli pojawią się problemy, możesz po prostu wstać i wyjść.

Zablokuj ich w social mediach. Technologia nieco utrudnia zdynstansowanie się od ludzi, ale nie zostawiaj otwartego żadnego okna, przez które będzie do Ciebie dostęp. Ustaliłeś granice. Pilnuj ich. Do tego zalicza się brak kontaktu na Facebooku. Blokada adresu mailowego i innych form komunikacji może być koniecznością.

Nie kłóć się i nie dyskutuj – pilnuj swoich granic. Czasami kusząca jest myśl o wdaniu się w taką soczystą dyskusję czy kłótnię, ale o to właśnie chodzi osobie toksycznej. Dlatego obiecaj sobie, że tego nie zrobisz pod żadnym pozorem. Pilnuj swoich granic i zakończ rozmowę. Ty nie próbujesz debatować o tym, by ktoś dał Ci spokój. To nie są negocjacje. Im mniej reagujesz, tym mniej atrakcyjne jest zaczepianie Ciebie. Nie karm trolla.

Rozważ napisanie listu. Ale nie do osoby toksycznej. Taki list dla Ciebie, który będzie próbą generalną przed rozmową twarzą w twarz. Poukładasz myśli i wyrazisz uczucia.Warto w liście wymienić sobie argumenty i sytuacje które Ciebie skrzywdziły? Możesz też w każdej chwili zerknąć do listu podczas spotkania. Osoby toksyczne często zrobią wszystko, by być w Twoim życiu, więc namacalne konkrety mogą wiele ułatwić.

Rozważ dystans zamiast separacji. A może masz w swoim życiu osoby, które niekoniecznie są toksyczne, ale jesteś nimi trochę zmęczony? Nie musisz ich wycinać całkowicie ze swojego życia. Musisz po prostu stworzyć odpowiedni dystans poprzez spotykanie się z innymi przyjaciółmi czy znalezienie hobby dla siebie. Nie musisz się wpisywać w ich życiową, męczącą dynamikę.

Prawda jest taka, że w wielu przypadkach nie trzeba robić zbyt wiele. Nie zawsze trzeba odbyć jakąś głęboką wielką rozmowę. Często wystarczy się trochę wycofać z życia osoby toksycznej, a ona niekoniecznie to zauważy. Nikomu nie jesteś nic winny. Zadbaj o siebie.

Ale ale… żeby nie było tak do końca łatwo, to jest jeden scenariusz, gdy musisz do całej sytuacji podejść specyficznie, a mianowicie – gdy osobą toksyczną jest ktoś CI bardzo bliski, rodzina.

Toksyczny człowiek rodziny to nieciekawa sprawa. Nie ma tutaj łatwych porad, a i nie wszystkie porady będą pasowały do każdego przypadku.

Ale i tak musisz pamiętać, że odcięcie się od toksycznej rodziny może być najważniejszym i najlepszym krokiem w Twoim życiu.

Rodzina ma taką specjalną umiejętność zalezienia nam za skórę i wpływania na nasze myśli, zachowania i wybory. Ale pamiętaj, że nie jesteś własnością rodziny dlatego, że łączy Was pokrewieństwo i geny. Bycie rodziną nie usprawiedliwia toksyczności, a bliscy nie mają licencji na spieprzenie/nieszczenie nam życia.

Najlepszym rozwiązaniem byłby oczywiście dystans, czy to fizyczny, czy emocjonalny, ale w przypadku rodziny może to wymagać większej ilości nakładu sił. Możesz się odciąć emocjonalnie, przy jednoczesnej świadomości, że musisz być z kimś w kontakcie (opieka nad rodzicami, obiady świąteczne itp.). Musisz nauczyć się oddzielić zaangażowanie praktyczne od emocjonalnego. Wciąż godzisz się na pewne interakcje, ale nie dajesz się wciągać w toksyczne zagrywki.

Najważniejsze przy rodzinie jest zachowanie spokoju i podejmowanie racjonalnych decyzji, ponieważ to, w jaki sposób poradzisz sobie z toksycznym krewnym, może wpłynąć na relacje z resztą rodziny. Skutki mogą być dużo bardziej dotkliwe, niż w przypadku przyjaciela czy współpracownika.

A zatem, zadaj sobie pytanie: Jak mogę oberwać rykoszetem od reszty rodziny? Jak będą wyglądały wspólne wakacje? Czy realistycznie możesz się całkiem odciąć? Możesz się zdecydować na separację albo po prostu dostosowywać swoje podejście na bieżąco. Ale przede wszystkim rozważ potencjalne skutki przed podjęciem decyzji.

Wprost: odcinanie ludzi (zwłaszcza rodziny) może być olbrzymim wyzwaniem, ale jednocześnie wyzwalającym i zmieniającym życie na lepsze.

Co najważniejsze, odcinając toksycznych ludzi wysyłasz wiadomość. Przede wszystkim sobie: “Mam wartość, jestem ważny”. Nadajesz priorytet swojemu szczęściu ponad cudzą dysfunkcję. Gdy raz rozpoznasz toksycznych ludzi, nauczysz się ich rozpoznawać i tym trudniej będzie Ci wpuszczać ich do swojego życia.

A teraz powiedz mi, czy kiedykolwiek odcinałeś się od toksycznej osoby? Jak poszło? Jakie był rezultat? Podziel się tym w komentarzu.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com