Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ROZWÓJ

Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności – Celine Santini

09/04/2019

Kintsugi. Jak czerpać siłę z życiowych trudności – Celine Santini

Czy cierpienie może nieść ze sobą coś pozytywnego? Czy ból może stać się narzędziem przydatnym do naszego rozwoju?

To książka o tym, jak odnaleźć siłę i piękno, które pomoże pokonać przeszkody, jak wyciągnąć z nich naukę i zyskać poczucie, że jest się w stanie stawić czoła wszystkiemu, co przyniesie los.

Wbrew zachodniej modzie promującej odporność na cierpienie jako jedyną słuszną postawę gwarantującą szczęśliwe życie, Autorka głosi, że to ból emocjonalny gra kluczową rolę w osiągnięciu szczęścia, ponieważ jest nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Należy pozwolić mu wykonać swoją pracę – jest on przecież znakiem tego, że coś w naszym życiu wymaga zmiany i nie można tego ignorować. Tytułowe kintsugi, czyli japońska sztuka naprawiania potłuczonej porcelany, to odbicie teorii wykorzystywania bólu emocjonalnego jako narzędzia do rozwoju. Gdy ceramika ulega uszkodzeniu, mistrzowie kintsugi naprawiają ją, używając złota. Celowo pozostawiają ślady swoich działań – ich zdaniem taki przedmiot jest jednocześnie symbolem kruchości, siły i piękna.

Zarówno ceramika, jak i życie mogą rozpaść się na tysiąc kawałków, jednak to nie powinno nas powstrzymywać przed marzeniami, intensywnym życiem i pokładaniem w nim nadziei. Zamiast unikać życia, powinniśmy nauczyć się, jak się odbudować, kiedy coś pójdzie nie po naszej myśli. (…) To, co uległo zniszczeniu może się odbudować na nowo, a kiedy tak się stanie, nie ukrywaj jego kruchości, ponieważ jego pozorna delikatność zmieniła się w ewidentną siłę.

W „Kintsugi, jak czerpać siłę z życiowych trudności” znajdziemy opisy trudnych sytuacji życiowych oraz narzędzia potrzebne do pokonania przeciwności i odbudowy życia. To doskonała pozycja nie tylko dla tych czytelników, których spotkała tragedia, ale także dla wszystkich osób, które poszukują w życiu czegoś więcej, lecz brak im śmiałości na wykonanie pierwszego kroku. To książka o tym, jak pokonać przeszkody, wyciągnąć z nich naukę i zyskać siłę oraz poczucie, że jest się w stanie stawić czoła wszystkiemu, co przyniesie los.


Wykonaj pierwszy krok ku temu, by wykorzystać każde cierpienie w taki sposób, aby zaprocentowało w przyszłości. Bo gdy pojawia się ból – jesteśmy w szoku, ale ten szok mija. I tylko od nas zależy, co wydarzy się dalej z bólem, który nowimy w sobie.

Krótko: polecam.    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com