Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki

Oszukaj swój mózg, część 2

28/04/2013

Oszukaj swój mózg, część 2

1. Percepcja głębi.
3D2Jest to rodzaj postrzegania wzrokowego umożliwiający ocenianie odległości widzianych przedmiotów. Przy patrzeniu dwojgiem oczu. Sprawa nieco się komplikuje, gdy cierpimy na zeza lub jesteśmy pozbawieni jednego oka (wystarczy zasłonięcie). Wtedy mamy duży problem, ponieważ nasz mózg nie widzi głębi i nie potrafi ocenić odległości. Można to zmienić poruszając głową i zmieniając położenie jednego oka, ale to bardzo kłopotliwe.
Jedynie 2% ludzi na świecie nie ma widzenia percepcji głębi.

2. Gumowa dłoń.

Wzrok potęguje ból, o czym było już w poprzednim wpisie. Wykonaj gumowa dlonz gumowej rękawiczki imitację dłoni i połóż ją na stole, przed sobą. Własną rękę umieść w tej samej pozycji poza zasięgiem wzroku i poproś kogoś, aby przez minutę dokładnie w taki sam sposób głaskał jednocześnie prawdziwą rękę i tę gumową. Mózg połączy doznania dotykowe z obrazem głaskanej
sztucznej kończyny, niezależnie od naszej woli przypisując doznania sensoryczne atrapie.
Gdy asystent spróbuje uderzyć gumową dłoń – odczujesz ból. Spróbujesz?

3. 18 tys. Hz

Słyszysz ten dźwięk? http://www.smashinglists.com/wp-content/uploads/2010/03/highfreq1.mp3
Jeśli tak, to… czuj się MŁODO! Dźwięki o tak wysokich częstotliwościach słyszą ludzie do około 20. roku życia. Wtedy to zanika zdolność naszego mózgu do słyszenia tak wysokich częstotliwości.
Kiedyś próbowano wykorzystać ten dźwięk zwany „Moskito” do przeganiania młodzieży sprzed eleganckich lokali i restauracji, jednak zaradni młodzi ludzie obrócili to przeciwko dorosłym. Teraz bez przeszkód można używać tego dźwięku na lekcjach jako sygnał w komórce.

3. Iluzje optyczne.

iluzje_optyczne_11To chyba najciekawszy sposób na oszukanie naszego mózgu. Na pewno widziałeś wiele iluzji optycznych gdzieś w internecie. Dlatego ja krótko opiszę Ci inny eksperyment, który ze względu na efekt, jakim jest około 30-sekundowa utrata wzroku, jest bardzo interesujący.
Zgaś w pokoju światło i poczekaj,
aż wzrok przyzwyczai się do ciemności. Kiedy będziesz już w stanie rozróżniać kształty
przedmiotów, zakryj jedno oko i ponownie włącz światło (na ok. minutę). Gdy odkryte oko
oswoi się ze światłem, ponownie zgaś światło. Gdy odkryjesz oko i rozejrzysz się po pokoju,
z przerażeniem stwierdzisz, że połowicznie oślepłeś. Ale spokojnie. Ten stan zaraz minie :)

5. Obracająca się tancerka.

Popatrz na tę tańczącą dziewczynę. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/21/Spinning_Dancer.gif W którą stronę się obraca? W lewo? W prawo?
Przy odpowiednim skupieniu (a raczej rozproszeniu – należy patrzeć na obraz tylko
kątem oka) można jednak „odwrócić” jej ruch. Jednak nic nie jest takie jakim się wydaje. Tak naprawdę obraz nie obraca się. Jest to dwuwymiarowa grafika, która porusza się w przód i w tył, ale nasz mózg „dopowiada” sobie trzeci wymiar, dodaje głębię, gdyż w taki właśnie sposób jesteśmy nauczeni oglądać świat.

Który ze sposobów na oszukanie mózgu podoba Ci się najbardziej? Któryś znasz? Zamierzasz wypróbować lub już wypróbowałeś? Koniecznie podziel się wrażeniami :)


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com