Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE

Po czym poznasz psychopatę?

15/10/2020

Po czym poznasz psychopatę?

Psychopata może wyglądać, jak każdy z nas. Nie są mordercami w celach więziennych, jak nauczyła nas telewizja. Bardziej prawdopodobne, że to Twój znajomy, były chłopak albo członek rodziny, który sprawia, że czujesz, że coś nie gra. Po spotkaniu z nimi jesteś zwykle skołowany i wątpisz w siebie i swoją intuicję. Psychopatię trudno zdiagnozować, ale jest wystarczająco dużo badań, by można było zidentyfikować ich cechy i zachowania.

PSYCHOPATA JEST UROCZYM CZŁOWIEKIEM. Powierzchownie. To bardzo powszechna cecha. Ale to nie jest tak, że urok osobisty idzie w parze z arogancją czy olbrzymią pewnością siebie. Urok jest idealnie skrojony pod cel. Niektórzy reagują mocno na pochlebstwa i upominki. Innym zależy na empatii i bliskości. Psychopata to ekspert w sprawianiu, żeby jego ofiara czuła się wyjątkowo.

Bez względu na to, kogo psychopata obierze sobie za cel – to nie jest prawdziwe. To kameleon, który zmienia się na bieżąco pod potrzeby swojej ofiary. Jeśli odkryjesz jakieś niespójności, ktoś bliski opowie o nim zupełnie inną historię, niż Ty znasz czy wyczujesz coś nieszczerego w zachowaniu, skup się na tym odczuciu i pilnuj go.

PRÓBUJE WYWOŁAĆ NEGATYWNE REAKCJE. Psychopata lubi prowyć wokół siebie chaos. Robi to intencjonalnie, by potem usiąść z tyłu, zgrywać niewiniątko i obwiniać Cię o to, co się stało. Będzie Cię prowokować, a gdy (oczywiście!) zareagujesz, potraktuje Cię z góry i stwierdzi, że „nie będzie z Tobą więcej o tym gadał”. Finalnie zaczniesz czuć się jak przewrażliwiony człowiek z problemami emocjonalnymi.

W miejscu pracy, psychopata tak zmanipuluje ludźmi, że zwróci ich przeciwko Tobie i znacząco obniży Twoją wiarygodność. W relacji użyje tych reakcji, by dostać współczucie od potencjalnych przyszłych partnerów. Jeśli czujesz, że ktoś wciąga Cię w kłótnię, a potem udaje zaskoczonego, warto się temu przyjrzeć. Nie pozwól, by Twoje naturalne pragnienie do załagodzenia problemu powstrzymało Cię przed określeniem i ocenieniem swojego poczucia niesprawiedliwości.

ŁAPIESZ GO NA KŁAMSTWIE – REGULARNIE I BEZ WYRAŹNEGO MOTYWU. Kłamstwa to bardzo częsta cecha u psychopatów. Kłamią wciąż i wciąż, nawet jeśli prawda byłaby po prostu lepszą, ciekawszą historią. Nawet jeśli nie ma absolutnie żadnego nawet najmniejszego powodu, by skłamać. Psychopata tak często zmienia skórę i historie, że kłamanie, to ustawienia domyślne w jego charakterze. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się kwestionować jego słowa (nawet z dowodami!), psychopata odwraca kota ogonem i wmawia Ci paranoję i przesadne analizowanie wszystkiego. Bez względu na to, czy robi to psychopata czy patologiczny kłamca, trzymaj się od niego z daleka.

JEST NIEZDOLNY DO ODCZUWANIA WSTYDU I POCZUCIA WINY. Zwykli ludzie mają intensywne poczucie winy, gdy robią to, co psychopata robi na co dzień (kłamie, zdradza, kradnie, manipuluje). Ale psychopata nie ma wyrzutów sumienia z tego powodu. To też cecha narcyza, ale psychopata jeszcze się dodatkowo cieszy z tego, co zrobił. Czerpie z tego autentyczną radość.

Psychopata wie, że jego zachowania ranią innych. Dlatego właśnie to robią. Psychopata przeprosi Cię tylko wtedy, gdy będzie czegoś od Ciebie chciał. Każdy, kto cieszy się czyimś bólem i nigdy nie ma prawdziwych wyrzutów sumienia, to ktoś, z kim natychmiast trzeba zerwać wszelkie kontakty. To emocjonalna czarna dziura.

ZMIENIA WOBEC KOGOŚ POCZUCIE LOJALNOŚCI BEZ MRUGNIĘCIA OKIEM, BEZ WZGLĘDU NA WIELKOŚĆ ZDRADY. Kolejna cecha psychopaty, to brak lojalności. Taki człowiek zdewaluuje i wymieni człowieka na lepszy model w sekundę. Nawet jeśli poczujesz z nim natychmiastową więź, zaufanie i ekscytację, w końcu zrozumiesz, że jest on w stanie stworzyć to z każdym. Psychopata nie ma w sobie lojalności, przywiązania i miłości. Zostawiają za sobą ścieżkę zniszczenia i obwiniają o to swoje ofiary. Za każdym razem.

ZWRACA LUDZI PRZECIWKO SOBIE. Gdy psychopata pojawia się na obrazku, zauważysz, że nie lubisz ludzi, których jeszcze nawet nie udało Ci się poznać. Psychopata wciąż plotkuje i zatruwa atmosferę, sprawiając, że ludzie czują zawiść i sobie nie ufają. Ale robi to w otoczce niewinności, używając smutnych historyjek i burząc Twoje postrzeganie.

Psychopata chce, by ludzie byli rozkojarzeni i ciągle walczyli o jego uwagę. Przez to wydają się wyjątkowo wymagający. Jeśli łapiesz się na tym, że nienawidzisz ludzi, co do których nie było żadnych zastrzeżeń, przyjrzyj się skąd to pochodzi. To źródło może być psychopatą w Twoim otoczeniu.

WYZWALA TWÓJ DYSONANS POZNAWCZY. To wymaga nieco introspekcji. Gdy psychopata wchodzi w Twoje życie, zaobserwujesz intensywne i wciąż wzrastające poczucie niepewności, zagrożenia i zwątpisz w siebie. Twój umysł będzie się zmagał z wizerunkiem „perfekcyjnej” osoby z początku znajomości, z nieodpowiednim zachowaniem, które zaczynasz zauważać coraz częściej i regularnie. A to wszystko dlatego, że ten perfekcyjny człowiek nigdy nie istniał. To była postać stworzona pod i dla Ciebie. To najtrudniejsze dla nas do zrozumienia.

Dodatkowo, przy psychopacie to Ty zawsze będziesz ta złą osobą. Nawet jeśli on kłamie, oszukuje, zdradza i manipuluje, to Ty „masz problem”. Psychopata ma tę zdolność do sprawiania, że czujesz, jakby to z Tobą było coś nie tak, gdy odkryjesz, że coś jest nie tak z nim.

Jeśli wciąż doświadczasz takich myśli, emocji i sytuacji – możliwe, że masz do czynienia z psychopatą.

Gdy nauczysz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze u psychopaty, możesz zacząć powoli uciekać z relacji z nim. To może nie być łatwe, ale świadomość drugiej osoby, to pierwszy krok do wolności.


*Żródła:
https://www.sciencedirect.com/topics/neuroscience/psychopathy


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com