Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

Przestań natychmiast! Część 1

02/01/2013

Przestań natychmiast! Część 1

„Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie” – Maria Robinson

Nowy Rok rozpoczął się dosłownie przed chwilą. Nie wiem, czy w rezultacie macie jakieś postanowienia noworoczne czy też nie. Może jeśli będzie ich 10, to któreś uda się zrealizować?

Ja nie robiłam i nie robię konkretnych postanowień czy planów. Może poza jednym. Nieco ogólnikowym, ale dla mnie niezwykle ważnym. Przestaję robić rzeczy, które ciągną mnie do tyłu. Jedno życie. Krótkie. Czas zacząć je chwytać w dłonie i wyciskać ile się da.

Oto pierwsze 10 rzeczy, które należy NATYCHMIAST przestać sobie robić, jeśli masz zamiar kiedykolwiek być szczęśliwym człowiekiem:

 1. Przestać spędzać czas z niewłaściwymi ludźmi. Życie jest za krótkie, aby spędzać czas z ludźmi, którzy wysysają z nas szczęście i są emocjonalnymi i energetycznymi wampirami. Ja nadal się tego uczę. Jeżeli ktoś chce, żebyśmy byli częścią jego życia, zrobi dla nas miejsce. Nie musimy o nie walczyć. Nigdy przenigdy nie narzucaj się komuś, kto notorycznie lekceważy Twoją wartość. I pamiętaj, że prawdziwym przyjacielem nie jest ten, kto jest u naszego boku, gdy jest nam dobrze, lecz ten, kto nas nie opuszcza, gdy jesteśmy rozbici.
 2. Przestać uciekać od swoich problemów. Należy stawiać im czoła. Nie będzie to łatwe. Nie potrafimy ciągle rozwiązywać problemów. Potrafimy być rozbici, smutni, obrażeni, uparci. Potrafimy potykać się i upadać. I na tym polega życie – na stawianiu czoła problemom, ich rozwiązywaniu, na nauce i adaptacji. To właśnie kształtuje osobę, którą się stajemy.
 3. Przestać siebie oszukiwać. Można oszukiwać innych, ale na pewno nie siebie. Nasze życie usprawnia się dopiero wtedy, gdy dokonujemy zmian, dlatego główna rzecz, którą należy zrobić, to być szczerymi wobec siebie samych.
 4. Przestać lekceważyć swoje potrzeby. Najbardziej bolesną rzeczą jest zatracić się, kochając drugą osobę zbyt mocno i zapominając, że też jest się wyjątkowym. Można pomagać innym, ale należy pomagać również sobie. Jeżeli szukasz momentu, by podążyć za swoją pasją i zrobić coś ważnego dla siebie, to ten moment jest teraz.
 5. Przestać próbować być kimś, kim się nie jest. Jednym z największych wyzwań w życiu jest bycie sobą w świecie, który próbuje upodobnić nas do reszty. Zawsze będzie ktoś milszy, bystrzejszy, młodszy, jednak Ci ludzie nigdy nie będą nami. Nie zmieniaj się po to, by ludzie Cię polubili. Bądź sobą, a właściwi ludzie polubią Cię takiego, jaki jesteś.
 6. Przestać trwać w przeszłości. Nie można otworzyć nowego rozdziału w życiu, wracając wciąż do ostatniego.
 7. Przestać obawiać się błędów. Robienie czegoś źle jest co najmniej 10 razy bardziej produktywne niż „nicnierobienie”. Każdy sukces poprzedza łańcuszek porażek i każda porażka prowadzi do sukcesu. Zawsze bardziej żałujemy rzeczy, których NIE zrobiliśmy, niż tych, które zrobiliśmy.
 8. Przestać krytykować siebie za błędy popełnione w przeszłości. Mogliśmy pokochać niewłaściwą osobę i płakać nad niewłaściwymi rzeczami. Jedno jest pewne: porażki pomagają nam znaleźć osoby i rzeczy, które są właściwe dla nas.
 9. Przestać próbować kupić szczęście. Wiele z pożądanych przez nas rzeczy sporo kosztuje. Jednak prawda jest taka, że w zupełności wystarczy nam rzeczy, które są zupełnie za darmo: miłość, śmiech i rozwijanie swoich pasji.
 10. Przestać potrzebować innych do szczęścia. Jeżeli nie znajdujesz szczęścia z kimś, kto siedzi w Tobie, nie będziesz w dłuższej perspektywie szczęśliwy również z inną osobą. Musisz mieć stabilność najpierw w swoim życiu, zanim zaczniesz dzielić je z kimś innym.

 

Wyruszam w świat w poszukiwaniu szczęścia…


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Apel z Syrii

  następny artykuł

  Przestań to sobie robić, część 2