Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

Przestań to sobie robić, część 2

04/01/2013

Przestań to sobie robić, część 2

Udało Wam się wprowadzić w życie chociaż kilka punktów z poprzedniej dziesiątki? Niektórym 9 może sprawiać trudność. Niektórzy zgadzają się ze wszystkimi punktami. Inni pragną zmian, ale się ich boją…

Oto kolejne 10 rzeczy, które należy NATYCHMIAST przestać sobie robić, jeśli masz zamiar być szczęśliwym człowiekiem:

 1. Przestać się lenić. Nie można zmienić czegoś, z czym boisz się zmierzyć. Postęp wymaga podejmowania ryzyka. Koniec. Kropka. Nie można przejść o jeden stopień dalej, ciągle stojąc na poprzednim. Zacznij działać!
 2. Przestać myśleć, że się nie jest gotowym. Nikt nie jest w 100% gotowy na nadchodzącą okazję. Większość szans, które nadarzają się w życiu, wymagają wyjścia ze strefy komfortu, co oznacza, że nie będziemy czuli się na początku całkowicie dobrze w nowej sytuacji.
 3. Przestać nawiązywać relacje z niewłaściwymi ludźmi. Lepiej być samemu niż znaleźć się w złym towarzystwie. Nie ma pośpiechu. Zakochuj się gdy jesteś gotów, nie wtedy, gdy jesteś samotny.
 4. Przestać odrzucać nowe znajomości tylko dlatego, że stare się nie sprawdziły. Niektórzy ludzie będą doświadczali nas, niektórzy nas wykorzystają, a jeszcze inni czegoś nauczą. Co najważniejsze, niektórzy pozwolą nam odkryć to co mamy w sobie najlepszego.
 5. Przestać z kimkolwiek rywalizować. Przestań martwić się o to, że ktoś coś robi lepiej od Ciebie. Prawdopodobnie zawsze tak będzie. Ktoś będzie w czyś lepszy od Ciebie. Skup się na poprawianiu własnych wyników. Sukces polega na ciągłej walce z SOBĄ i tylko SOBĄ.
 6. Przestać zazdrościć innym. Zazdrość jest sztuką liczenia cudzych talentów zamiast własnych. Zadaj sobie pytanie: co mam takiego, czego pragną inni?
 7. Przestać narzekać i mieć żal do siebie. Życie nie bez powodu zsyła przeszkody – wyznaczają nam ścieżkę. Możemy nie widzieć bądź nie rozumieć chwili, w której to się dzieje i to może być trudne. Jednak spójrz na trudności, które Cię spotykały w przeszłości. Zobaczysz, jak często prowadziły Cię do lepszej osoby, miejsca, stanu umysłu czy sytuacji. Uśmiechnij się więc! Niech każdy wie, że dziś jesteś silniejszy niż wczoraj. Bo jesteś.
 8. Przestać żywić urazę. Nie trzymaj w sercu nienawiści. W ten sposób bardziej krzywdzisz siebie niż ludzi, których nienawidzisz. Przebaczenie nie polega na tym, że powiesz „To, co mi zrobiłeś, jest okej”, lecz raczej „Nie pozwolę na to, aby to, co mi zrobiłeś, przekreśliło moje szczęście”. Przebaczenie jest odpowiedzią… daruj, odnajdź spokój, wyzwól siebie! I pamiętaj, że przebaczenie nie dotyczy jedynie innych ludzi, lecz również Ciebie. Wybacz sobie, jeżeli musisz, rusz do przodu i próbuj następnym razem być lepszym.
 9. Przestać pozwalać innym na sprowadzanie siebie do ich poziomu. Nie zgadzaj się na obniżanie własnych standardów, aby zadowolić tych, co nie chcą podnieść własnych.
 10. Przestać tracić czas, próbując tłumaczyć się przed innymi. Twoi przyjaciele tego nie potrzebują. Z kolei wrogowie i tak Ci nie uwierzą. Po prostu rób to, co, Twoim zdaniem, jest słuszne.

 

Kolejne punkty. Do przemyślenia. Do wprowadzenia w życie.


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com