Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

„Psychologia jogi” – Maciej Wielobób – recenzja

06/07/2014

„Psychologia jogi” – Maciej Wielobób – recenzja

Gdy zostałam poproszona o zrecenzowanie książki Macieja Wieloboba, od razu z ochotą się na to zgodziłam. Opamiętanie przyszło jakieś dwie godziny potem, gdy poszłam po rozum do głowy i dotarło do mnie, że o ile wiem co nieco o psychologii, to nie mam zielonego pojęcia o jodze. Ale książka została wysłana, a zgoda wyrażona. No to do dzieła.

„Wprowadzenie do JOGASUTR Patańdźalego”, bo taki podtytuł ma książka, to przede wszystkim przewodnik po praktyce jogi. Znajdziecie w niej dziesiątki informacji o poszczególnych rozdziałach dzieła Patańdźalego, jego historię, a nawet dowiecie się jak wyglądał według wierzeń i zapisków z II wieku p. n. e.

Autor bardzo skrupulatnie przeprowadza nas przez rozdziały JOGASUTR, które są przydatne dla współczesnego człowieka, pragnącego odnaleźć się w jodze. Używa trudnych słów, często pisanych w oryginale, by jak najlepiej oddać sedno wielu metafor zawartych w dziele jogina i filozofa Patańdźalego.

Jak jednak cała książka ma się do samej psychologii?

 

Odniesień jest bardzo wiele, jednak głównym wnioskiem, jaki mi się nasunął podczas czytania jest taki, że joga może być postrzegana w kategorii psychoterapii Mindfullness. Jest to terapia oparta na uważności, na praktykowaniu życia i funkcjonowania w świecie TU I TERAZ, na poszukiwaniu wewnętrznej harmonii i spokoju umysłu. Poprzez pracę nad samym sobą, nad własną psychiką, która w jodze odgrywa kluczową rolę, możemy osiągnąć w pełni spokojny i skoncentrowany stan umysłu zwany NIRODHA, a tym samym szczęście.

Dla kogo jest ta książka?

 

„Psychologia jogi” może okazać się książką trudną dla przeciętnego czytelnika. Wielowymiarowość spojrzenia na temat, potrafi przyprawić o zawrót głowy, a ogrom faktów i informacji – przytłoczyć. Nie czyta się jej jak dobrego kryminału, ale jeśli ktokolwiek szuka konkretnej, dokładnej i wartościowej wiedzy w temacie, na pewno znajdzie ją w pozycji literackiej Macieja Wieloboba. „Psychologia jogi” pozwala poszerzać horyzonty, uporządkować dotychczas zebrane informacje, ale co najważniejsze – ma w sobie potencjał do tego, by każdego kto ją przeczyta, zachęcić do rozpoczęcia praktykowania jogi pod okiem doświadczonego nauczyciela i mentora.

Wszystkich chętnych i zainteresowanych zachęcam do zakupu książki TUTAJ!

psyjog


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com