Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ZABURZENIA

Schizofrenia a sztuka

06/06/2014

Schizofrenia a sztuka

„…Ów język nietypowych twórców jest wielkim skarbem ludzkiej kultury, nadaje jej godności i splendoru tym, którzy widzą inaczej, którzy cierpią, a o których się mówi w rozumieniu choroby…”

W. Kandinsky

Jak zapewne wiecie, interesuje mnie tematyka szeroko rozumianej kultury i sztuki w odniesieniu do różnego rodzaju chorób i zaburzeń psychicznych. I ponieważ obchodzimy aktualnie Tydzień Świadomości Schizofrenii, nie mogłam nie zainteresować się sztuką i tym razem.

Dla lubiących czytać, polecam całą listę książek dotykających tematu schizofrenii. O tu: http://lubimyczytac.pl/ksiazki/t/schizofrenia

Prywatnie gorąco zachęcam do zapoznania się z książką pt.: „Obłęd” Jerzego Krzysztonia. Nie byłam w stanie „zmęczyć jej” na studiach, bo wydała mi się zbyt trudna, ale wróciłam do niej i podeszłam jak do ciekawego zagadnienia. Gruba, obszerna, niezwykła. Warto. O chorobie od środka.

Dla filmożerców:

„Lot nad kukułczym gniazdem”, „Pająk”, „Piękny umysł” i zapewne wiele wiele innych, gdzie schizofrenia może być tematem pośrednim (jak np. w „Fight club”), ale te trzy są chyba najbardziej adekwatne w odniesieniu do tematu choroby.

Dla lubiących malarstwo:

Zapewne paru artystów na świecie by się znalazło z niezdiagnozowaną schizofrenią, ale mnie w oko wpadła twórczość wielkiego miłośnika kotów – Louisa Waina.

Louis Wain był brytyjskim ilustratorem żyjącym w latach 1860-1939. Zasłynął on głównie dzięki swoim rysunkom kotów. Jednak z czasem jego sztuka stawała się coraz dziwniejsza, aż do stopnia, gdy jego koty przerodziły się w przypominające fraktale, geometryczne kształty – według psychiatrów odzwierciedlały one postęp choroby autora.

wain1

wain2

wain3

wain4

  wain6

wain7


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com