Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Depresja Samobójstwa i samookaleczenia ZABURZENIA

Statystyki samobójstw

17/04/2013

Statystyki samobójstw

Co roku Komenda Główna Policji i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) publikują dane dotyczące samobójstw. Swoje poszukiwania ilości ludzi, którzy targnęli się na swoje życie skupiłam na Polsce.

Samobójstwa 2012 (UWAGA! CYFRY W NAWIASACH DOTYCZĄ LICZBY MĘŻCZYZN)
W 2012 roku odnotowano 5791 (4703) zamachów samobójczych, z których 4177 (3569) zakończyło się zgonem.
Do zamachów samobójczych najczęściej dochodziło w mieszkaniu – 2331 (1663) oraz w pomieszczeniach zabudowań gospodarczych – 996 (906). Następne w kolejności miejsce to piwnice i strychy – 639 (568), a także obszar parku i lasu – 493 (463).

samobojstwo_info

Czy wiesz, że…

Do największej liczby zamachów samobójczych dochodzi pomiędzy godziną 14 a 22.

Przerażające? Na pewno. Te dane to oczywiście wszelkie informacje zebrane ze szpitali, policyjnych rejestrów, zeznań itp., a co z tymi, których się nie zgłasza? Próby samobójcze, które udaje się samej np. rodzinie udaremnić? Może być ich jeszcze więcej. Ale to tylko statystyka.

Nikt z nas nie chce, aby jego rodzina czy przyjaciele „zasilili” i powiększyli te liczby, dlatego tak niesamowicie ważne jest zapobieganie próbom samobójczym. Jak to robić? Obserwować, słuchać, rozumieć… To trudne, ale skuteczne.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    7 grzechów myślowych

    następny artykuł

    Mów do mnie językiem miłości