Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE

Toksyczna relacja – jak z niej wyjść?

29/11/2016

Toksyczna relacja – jak z niej wyjść?

Po kolei.

Poproś o pomoc. Nie obawiaj się tego. Dla niektórych osób może to być bardzo trudne, ale to pierwszy (najtrudniejszy właśnie) krok, który trzeba wykonać. Opowiedz o wszystkim najlepszemu przyjacielowi, rodzicom, psychologowi. Wybierz kogoś, przy kim czujesz się najbardziej komfortowo. Jeśli coś nie działa, to wcale nie oznacza, że to wyłącznie Twoja wina. Związki to obopólne porozumienie, miłość, opieka. Jeśli nie czujesz nic z tych rzeczy – czas się z tego uwolnić. Nie odpuszczasz sobie kogoś lub związku z nim, wręcz przeciwnie, stajesz w obronie siebie, swojego zdrowia i życia.

Spędź czas ze sobą. Toksyczne relacje tworzą bańki, a Ty musisz przebić swoją. Obejrzyj serial, który lubisz, zapisz się na kurs tańca, naucz się nowego języka, odhacz punkt na swojej Bucket list. Spędź ze sobą czas, zabierz się na randkę, daj sobie chwilę na odkrycie, czego chcesz i co czujesz.

Naucz się być „egoistą”. Egoizm to brudne słowo, źle się kojarzy, a zupełnie nie powinno. Jest też coś takiego, jak zdrowy egoizm. Mamy w sobie instynkt przetrwania, który mówi nam, że nasze życie jest tylko nasze. Liczą się małe gesty. Spróbuj nowej potrawy, odwiedź nowy park.

Żyj SWOIM życiem. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Optymizm bywa zaraźliwy, a dobrzy przyjaciele są często nim przepełnieni. Twórzcie wspólne plany, spędzajcie czas. Nie ma nic lepszego, niż uśmiech (i śmiech!) z osobami, które są otwarte, szczere i pozytywne.

Pozytywne afirmacje. Przyjdą trudne chwile. Dlatego warto skorzystać z pozytywnych afirmacji. Napisz na lustrze/lodówce/szafce/drzwiach pozytywne, miłe i SZCZERE rzeczy na swój temat. Czytaj tak często, jak tylko potrzebujesz.

Trzymaj przyjaciół i pomoc na szybkim wybieraniu. Będzie dużo łatwiej i szybciej dodzwonić się z prośbą o pomoc. Życie potrafi płatać figle, warto się na to przygotować.

Odwiedź psychologa. Wyjaśnij swoją sytuację, opowiedz o emocjach, które Tobą targają, jak sobie ze wszystkim radzisz. Psycholog zawsze Ci pomoże. Jeśli chodzisz do lekarza, gdy dopada Cię grypa, dlaczego nie skorzystać z pomocy psychologa, gdy nie czujesz się najlepiej psychicznie?

W razie konieczności, sprawdź jakie masz rozwiązania prawne. Każda sytuacja jest inna, warto być przygotowanym. Szukanie pomocy prawnej nie jest przesadą, a w wielu przypadkach wręcz koniecznością. Nie obawiaj się tego. Poproś kogoś bliskiego, by Ci w tym towarzyszył.

Nie zapominaj. Jesteś silniejszy, niż Ci się wydaje i uda Ci się z tego wyjść. Pewnego dnia wszystko stanie się przeszłością, a Ty będziesz z kimś, kto Cię naprawdę pokocha i zadba o Ciebie.

W wymiksowaniu się z toksycznego związku ważne są dwie rzeczy. Po 1. nauczyć się być ze sobą, nabrać siły wewnętrznej i umieć spędzać czas samemu, by mieć siłę odejść i nie czuć pustki lub czuć ją w mniejszym nasileniu. Po 2. zadbać o siebie bardziej „technicznie”, czyli skonsultować się z prawnikiem, psychologiem i innymi specjalistami, którzy mogą Ci w tym pomóc.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Czy krytyka może być dobra?

    następny artykuł

    Drodzy Rodzice…