Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Szczęście

Zdołowany? Oto 5 sposobów na polepszenie samopoczucia

04/10/2013

Zdołowany? Oto 5 sposobów na polepszenie samopoczucia

W 2008 roku badacze z Wielkiej Brytanii rozpoczęli projekt pod nazwą UK New Economics Foundation. Chcieli oni zbadać, co jest potrzebne do pełni szczęścia. Doszli do bardzo ciekawych wniosków, które nie dotyczą wcale tego, że trzeba regularnie medytować, osiągać ciągłe sukcesy czy szukać szczęścia za granicą. Okazało się, że wystarczy zwrócić uwagę na 5 bardzo istotnych aspektów, które wpływają bezpośrednio na nasze dobre samopoczucie.

Chcesz się dowiedzieć, jak stać się szczęśliwym człowiekiem? Jak zadbać o swój pozytywny nastrój? Oto 5 czynników, które wyszczególnili brytyjscy badacze:

 1. Wchodź w interakcje. Z przyjaciółmi, rodziną panią ekspedientką w sklepie, z właścicielem psa na spacerze. Po prostu – z innymi ludźmi. Każdy taki „związek” wzbogaca Twoje życie i poprawia humor w niemal każdej sytuacji. Nie bój się zagadywać, rozmawiać, pytać. To wspiera i rozwija Cię każdego dnia.
 2. Bądź aktywny. Nie odkryję Ameryki, gdy powiem, że ruch poprawia nastrój. To, co jest najistotniejsze w tym, to odnaleźć coś, co TOBIE sprawia przyjemność i pasuje do TWOJEJ kondycji fizycznej. Lubisz pracować w ogródku? Biegać? Jeździć konno? Śmiało!
 3. Bądź uważny. Doświadczaj rzeczy takimi, jakie rzeczywiście są. Wyłącz swoje analityczne myślenie. Zwróć uwagę jak zmieniają się kolory liści na drzewach, ciesz się małymi rzeczami, odpowiedz na uśmiech dziecka. Dostrzegaj otaczający Cię świat. To pomoże Ci zrozumieć, co w życiu jest naprawdę istotne i co się liczy.
 4. Ucz się. Rozwijaj swoje umiejętności i pasje. Spróbuj czegoś nowego. Naucz się gotować albo wyszywać. Idź na jakiś kurs lub znajdź coś ciekawego w sieci, czego zawsze chciałeś spróbować. Nie zamykaj się na nowe doświadczenia. Ucz się stale. Gimnastykuj swój umysł, a znacznie poprawi to Twoją pewność siebie i zapewni całą masę doskonałej zabawy.
 5. Daj coś od siebie. Swój czas, podziękowanie, drobną przysługę. Uśmiechnij się. Nic więcej nie trzeba robić. Dobre samopoczucie samo przyjdzie. Zobaczysz.

Drogi Czytelniku, odpowiedz, nawet sam przed sobą, co robisz by poprawić swój nastrój? Czy stosujesz powyższe punkty? A może masz jakieś swoje własne sprawdzone sposoby na lepsze samopoczucie? Bądź inspiracja dla innych.


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 40

  następny artykuł

  Pytanie nr 41