Zniekształcenia poznawcze
Jako ludzie, jesteśmy niedoskonali. Popełniamy błędy, do których nie zawsze potrafimy się przyznać i często jesteśmy przekonani, że nasz sposób myślenia jest jedynym słusznym. Dlatego dzisiaj chcę trochę odczarować nasze sposoby myślenia, bo jak się okazuje, nie są one pozbawione wad. Te wady, to właśnie zniekształcenia poznawcze, które prowadzą do trudnych emocji, często zawierają błędy logiczne, bywają nieracjonalne lub mają inne niedoskonałości.
Zniekształcenia zdarzają się nam wszystkim, bez wyjątku, z różnych względów. Jednak niektórzy ludzie popełniają je dużo częściej i są one znacznie bardziej poważne. Podczas psychoterapii, pacjenta uczymy rozpoznawać charakterystyczne dla niego zniekształcenia po to, by zastąpić je „zdrowszymi” myślami.
Trudność polega na tym, że niektórzy swoje myśli uznają za fakt, oczywistość, co nie jest przecież prawdą. Prawdą jest, że część myśli odpowiada rzeczywistości, ale warto nauczyć się weryfikowania wszelkich refleksji, zamiast brać je za pewnik. Warto także dopuszczać do siebie inne sposoby myślenia, zamiast czepić się jednego sposobu i uważać go za jedyny słuszny i prawdziwy.
Praca nad zniekształceniami jest trudna, bo nie zawsze udaje nam się wszystkie wychwycić. Wymaga ona ćwiczeń, ale te bardzo popłacają, bo po jakimś czasie pacjent zaczyna myśleć w sposób bardziej zrównoważony i nie naraża się na tak dużą ilość negatywnych emocji, jak wcześniej.
Pokażę Wam listę najczęstszych zniekształceń poznawczych z konkretnymi przykładami. Zastanówcie się, czy takie myślenie nie dotyczy Was samych w nadmiernych ilościach, które mogą sprawiać problemy.
Zniekształcenia poznawcze
A jakich Wy doświadczanie zniekształceń poznawczych?
[divider] [/divider]
*Źródło przykładów: www.ocalsiebie.pl