Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Inspiracja ROZWÓJ Szczęście

10 rzeczy, które niszczą Twoje życie

03/08/2014

10 rzeczy, które niszczą Twoje życie

Nie napiszę o traumach, wypadkach, chorobach, życiowych przeszkodach, bo one ewidentnie mogą zniszczyć nam życie. Jednocześnie są to najczęściej jakieś przypadki losowe, na które nie zawsze (lub w zasadzie nigdy) nie mamy wpływu i nie możemy im odpowiednio szybciej zapobiec. Dzisiaj napiszę o tym, co zwykle robimy sobie sami, a co może zniszczyć nam życie.

10 rzeczy ktore niszcza ci zycie

 1. Nie żyjesz TU I TERAZ. Zawsze jest inne miejsce, w którym chcesz być, inna osoba, którą chciałbyś być, inny czas, który wydawał się lepszy. Nie rób sobie tego. Zauważaj to, co Cię otacza i to, co warto doceniać.
 2. Zrzucasz całą winę na błędy przeszłości. Chociaż przeszłość na nas niewątpliwie wpływa, to jednak nie określa tego, kim jesteś. Masz pełne prawo decydować, wybierać, zmieniać coś i działać, przejąć kontrolę nad swoim życiem. Nie pozwól na to, by przeszłość Cię zdefiniowała.
 3. Uciekasz od problemów. Szaleństwem jest chowanie głowy w piasek i udawanie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Stań twarza w twarz z rzeczywistością, podejmij walkę i zmień swoje życie.
 4. Jesteś niewdzięczny. Poczucie wdzięczności za to co masz, za to co Cię spotyka, wyzwala w sercu radość i daje spokój ducha. Gdy wciąż narzekasz, nic Ci nie pasuje i jesteś niewdzięczny – dołujesz się i wpędzasz w depresyjny nastrój.
 5. Jesteś zły i zgorzkniały. Odmawiając wybaczenia i winiąc wciąż innych za swoje porażki, zatruwasz sobie życie i odmawiasz sobie prawa, do szczęścia. Odpuść. Wybacz. Zapomnij. Rusz dalej. I poczuj się wolny.
 6. Pozwalasz by oczekiwania rządziły Twoim życiem. Życie niezwykle rzadko (o ile w ogóle) płynie gładko i lekko. Spotykają nas trudne sytuacje, doświadczają ciężkie choroby, a ludzie zawodzą. Zaakceptowanie tego, że nie ma w życiu nic bardziej pewnego niż zmiany, pozwoli Ci nieco odetchnąć i nabrać dystansu. Trudne, ale warto.
 7. Lekceważysz siebie i innych. Każdy człowiek zasługuje na szacunek, bo wszyscy toczymy swoje życiowe wewnetrzne bitwy i wojny. Nie znasz historii drugiego człowieka, nie wiesz z czym się zmaga, dlatego bądź miły i tolerancyjny.
 8. Zaniedbujesz ważne relacje. Związek (partnerski czy przyjacielski) zbudowany na szczerym uczuciu i pełnej aceptacji tego kim i jacy jesteśmy jest prawdziwym darem. Nie bierz tego za pewnik. Dbaj o takich ludzi, bo pewnego dnia, może ich po prostu zabraknąć. Banał? Być może, ale często zdarza się nam o tym zapominać.
 9. Kochasz ludzi, którzy Cię niszczą. Musisz nauczyć się rozpoznawać osoby, które jedyne czego pragną, to ściągnąć Cię w dół i skopać, gdy leżysz. Uważaj na nich i odcinaj się czym prędzej. Będzie tylko gorzej i dasz się niepotrzebnie wykorzystać.
 10. Nigdy nie podejmujesz ryzyka. Jeśli zawsze grasz bezpiecznie, skończysz w miejscu, w którym zacząłeś. Musisz być gotowy do podejmowania ryzyka, wychodzenia ze strefy komfortu i zmiany swojego życia.

 

Powodzenia!  


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Porno – co to takiego?

  następny artykuł

  6 kroków do pokochania samego siebie