Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE Inspiracja ROZWÓJ Szczęście

6 kroków do pokochania samego siebie

05/08/2014

6 kroków do pokochania samego siebie

Podobny tekst już się kiedyś na blogu pojawił. Czy na nim skorzystaliście? Tego nie wiem, ale wiem na pewno, że pewne rzeczy warto powtórzyć, by sobie przypomnieć to, co ważne i po to, by sobie pewne rzeczy i zachowania utrwalić. Wybrałam 6 konkretnych kroków, które pomogą Wam pokochać samych siebie i podnieść samoocenę. Jak zapewne doskonale wiecie, poczucie własnej wartości jest jednym z czynników, które pomagają osiagnąć sukces. W niemal każdej dziedzinie.

6 kroków

  1. Dostrzegaj dobre rzeczy w swojej przeszłości. W życiu każdego z nas zdarzyły się sytuacje, których za wszelką cenę chcielibyśmy uniknąć, o których wspomnienie nas boli, i których będziemy zawsze żałować. Jednak to, co się stało jest częścią Ciebie samego, przeszłość Cię ukształtowała, dlatego warto zaakceptować to, co się wydarzyło i celebrować wszystko, co jest związane z teraźniejszością.

  2. Poświęć czas na rzeczy, które sprawiają Ci radość. To niezwykle ważne, by zidentyfikować, co sprawia Ci największe szczęście, bo to też jest częścią Ciebie. Jeśli robisz to, co kochasz, podnosisz swoją samoocenę podczas dążenia do szczęścia w życiu.

  3. Wybacz sobie swoje błędy. Wszyscy popełniamy błędy i kiedy o nich myślimy, zdarza się, że aż się w sobie kurczymy. To jednak nie sprawia, że jesteś gorszy od innych ludzi, to co warto zrobić, to wyciągnąć wnioski (nawet bolesne) i ruszyć dalej. Na błędach najlepiej się uczyć.

  4. Przestań krytykować samego siebie. Czasem jesteśmy swoimi najgorszymi wrogami. Widzimy wszystkie wady (nawet te wyimaginowane) i wpędzamy siebie w dół, a czasem nawet Rów Mariański. Zamiast się dołować, znajdź w sobie zrozumienie dla własnych ograniczeń, bo masz do nich pełne prawo. Czas zmienić myślenie i zacząć kochać siebie. Dlaczego innych akceptujemy nawet pomimo wad, a siebie nie umiemy?

  5. Słuchaj instynktu i intuicji. Jeśli chcesz kochać siebie, musisz nauczyć się siebie słuchać. Zwracaj uwagę na wewnętrzny głos, który intynktownie mówi Ci, co jest dla Ciebie najlepsze. Ufaj sobie.

  6. Doceń swoje życie. Oczywiście, że są w nim rzeczy, które chciałbyś zmienić. Bo któż z nas by nie chciał? Ale są też takie, które po prostu TRZEBA zauważyć i docenić. Skup się na nich i uczyń z nich swoją siłę.

Życzę Ci, Drogi Czytelniku, wewnętrznej siły, która pozwoli Ci pokochać siebie.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com