Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE RELACJE Rodzina

Co zrobić, gdy rodzice się kłócą?

08/05/2020

Co zrobić, gdy rodzice się kłócą?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się być świadkami lub choćby słyszeć kłótnię Waszych rodziców czy opiekunów? Jak się wtedy czuliście? Co usłyszeliście?

Doświadczanie walki rodziców w domu, to bardzo trudna i tragiczna sytuacja, w jakiej można się znaleźć bez swojej zgody. To naturalne, że czujecie smutek, zmartwienie, stres, lęk, panikę czy wściekłość. I mimo, iż jest wiele rzeczy, na które nie macie wpływu, to jest też kilka takich, które pomogą Wam poczuć się w całej tej sytuacji nieco lepiej.

POMYŚLCIE O GRANICACH

Pamiętajcie, że NIE JESTEŚCIE odpowiedzialni za konflikt rodziców i Waszym zadaniem NIE JEST „naprawianie” ich. To nie jest Wasza wina, że tak się dzieje i w żadnym wypadku nie musicie stawać po czyjejkolwiek stronie.

STWÓRZCIE SWOJĄ PRZESTRZEŃ

Gdy Wasi rodzice ze sobą walczą, macie pełne prawo czuć się źli, przestraszeni, poirytowani czy mocno zestresowani. Jeśli macie możliwość, idźcie do drugiego pokoju lub gdziekolwiek, gdzie poczujecie się bezpieczniej. Możecie posłuchać muzyki, pograć w coś ze słuchawkami w uszach, by nie słyszeć krzyków.

ZRÓBCIE COŚ, BY POCZUĆ SIĘ LEPIEJ

W trudnym czasie niezwykle ważne jest zadbanie o siebie. Jeśli powoli, dzień po dniu, będziecie uczyli się dbania o siebie, wypracujecie pewną odporność i gdy następnym razem rodzice zaczną się kłócić, będziecie wiedzieli co zrobić.

Stwórzcie plan, by codziennie robić chociaż drobne rzeczy, które dają Wam frajdę. Pomyślcie o czymś, co łatwo odwraca Waszą uwagę i skupia myśli na tym. Np. załóżcie słuchawki i posłuchajcie ulubionej muzyki, poczytajcie książkę, napiszcie do przyjaciela czy porysujcie. To czynności, które są dyskretne, można je wykonywać niemal wszędzie i nie przyciągają niepotrzebnej uwagi. Jeśli macie możliwość wyjścia z domu – idźcie z psem albo spotkajcie się z kimś.

IDŹCIE GDZIEŚ

Jeśli macie zaufanego sąsiada, przyjaciela czy członka rodziny, zapytajcie czy możecie wpaść. Czas spędzony gdzieś indziej pozwoli Wam nieco oczyścić głowę. Jeśli ten ktoś wie o sytuacji w domu, możecie poprosić, by przyszedł do Was, gdy usłyszy, że kłótnia wymyka się spod kontroli.

A w otoczeniu poszukaj biblioteki, parku, boiska, gdzie możesz po prostu posiedzieć. Spróbuj kilku miejsc, by znaleźć te, w których czujesz się bezpiecznie.

POROZMAWIAJCIE

Uzyskajcie pomoc od kogoś, komu ufacie. Może to być rodzeństwo, przyjaciel, członek dalszej rodziny, lekarz, terapeuta, psycholog szkolny, pedagog i wiele innych osób.

Jeśli wolicie rozmowę z kimś obcym, skorzystajcie z telefonu zaufania (poniżej), czatu czy forum.

Możecie się obawiać, że rozmowa z kimś wpędzi Was w kłopoty albo, że to rozbije Waszą rodzinę. W tej danej chwili spróbuj się tym nie przejmować. Nie bój się prosić o pomoc.

Mam szczerą nadzieję, że nie będziecie potrzebowali tych porad, ale GDYBY cokolwiek się wydarzyło, nie bójcie się prosić o pomoc, wsparcie i poradę, co zrobić, gdy w domu nie dzieje się zbyt dobrze.    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com