Dlaczego zdradzamy?
Blisko 90% Amerykanów (i zbliżona liczba Europejczyków) twierdzi, że zdrada jest nieakceptowalna. Mimo tego, średnio około 30-40% angażuje się w nią. Zdrada wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi, jak np. depresja, przemoc czy rozwód. Myśleliście kiedyś o negatywnych aspektach zdrady? Czy zdanie: „raz zdradził/a już zawsze będzie” jest prawdziwe?
Postaram się na to odpowiedzieć analizując 3 główne powody zdrad w związkach.
Czynniki personalne – to czy ktoś, kto raz zdradził, już zawsze będzie to robił, odnosi się głównie do czynników osobowościowych. Związek ze zdradą ma:
- PŁEĆ. Mężczyźni częściej niż kobiety są skłonni do zdrad, ze względu na wysoki poziom testosteronu, który odpowiada na większą potrzebę seksu i zwiększone libido.
- OSOBOWOŚĆ. Osoby o sumiennym i zgodnym typie osobowości są bardziej „narażone” na to, że będą zdradzać, niż osoby, których dominujące cechy osobowości są inne.
- RELIGIJNOŚĆ I ORIENTACJA POLITYCZNA. Ludzie bardzo religijni oraz ci o konserwatywnych poglądach są mniej skłonni do zdrad, ze względu na wpojony im światopogląd.
Czynniki związkowe – w tej kategorii, nie ma odniesienia do zdania, że raz zdradzający, już zawsze nim będzie. W tej grupie należałoby dokładnie przeanalizować jakość związków, w których znajdują się osoby zdradzające, ale i zdradzane. Po szerokich badaniach na ten temat, psychologowie są zgodni, co do kilku istotnych kwestii. Niesatysfakcjonujący seks, brak namiętności, zaniedbanie, przemoc, oddalenie, brak satysfakcji ogólnej ze związku i duża konfliktowość między partnerami, to podstawowe czynniki, które mogą prowadzić do zdrady jednej ze stron. Związek to ciągła praca i staranie się o druga osobę. Nawet 10 lat po ślubie.
Czynniki sytuacyjne – Jeszcze kolejna grupa zdradzających, robi to ze względu na sytuację. Może nie mieć adekwatnych cech osobowościowych, może także być w udanym, satysfakcjonującym związku, a jednak pewne sytuacje wystawią jego/ją na ryzyko zdrady. Jakie to sytuacje? Np. spędzanie dużej ilości czasu z atrakcyjnymi ludźmi, zawód, który wymaga dużej ilości kontaktu fizycznego z innymi (nawet tego nieerotycznego), dopinanie umowy handlowej jeden na jeden z klientem, powoduje wzrost poziomu endorfin i może się to wiązać również z zagrożeniem zdradą. Także ludzie żyjący w miejscach z wyraźnym podziałem na kobiety i mężczyzn (kampusy studenckie itp.) oraz mieszkańcy miast, gdzie „dostępność” jest dużo większa, a także są oni bardziej liberalni w kwestii własnej seksualności.
JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ZDRADĄ?
Porozmawiaj z partnerem na temat jego/jej definicji zdrady. Dla niektórych zdrada jest spojrzenie na obcą osobę, dla innych akceptowalne są niewinne flirty w Sieci, a jeszcze inni seksu bez zaangażowania emocjonalnego nie uznają za zdradę. Warto to wiedzieć i wyjaśnić między sobą, żeby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Czy wyjście na lunch z atrakcyjnym współpracownikiem jest zdradą? Warto wiedzieć, co rani naszego partnera i czego absolutnie nie akceptuje.
Jeśli zmagasz się ze zdrada jako osoba przez kogoś zdradzona lub zdradzająca, warto porozmawiać o tym z terapeutą lub zapoznać się z książkami profesjonalistów na ten temat. „Raz zdradził, już zawsze będzie zdradzał” to tylko powiedzenie i wcale nie musi ono dotyczyć Ciebie. Bez względu na to, po której stronie stoisz.