Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

ZABURZENIA

Gdy Twój bliski choruje psychicznie…

09/01/2014

Gdy Twój bliski choruje psychicznie…

Napisałam ten tekst z myślą o najbliższej mi osobie. Jednak sądzę, że wbrew pozorom, problem, który opisuję poniżej może dotyczyć bardzo wielu osób. Dzisiaj nie skupię się na zaburzeniu czy samoocenie. Dzisiaj, dla mnie, najważniejsza będzie osoba, która na co dzień obcuje z chorym i doświadcza pośrednio jego cierpienia.

Przedstawiam 5 porad, do których warto się zastosować przy opiece nad osobą chorą (nie tylko psychicznie), po to by zadbać też o samego siebie, jako opiekuna.
Nie zapominaj o sobie!

 

  • BĄDŹ NA BIEŻĄCO.

Odwiedź bibliotekę, zajrzyj do Google, popytaj znajomych, przejrzyj fora internetowe, kup czasopisma tematyczne. Zrób wszystko co możesz, by zdobyć jak najwięcej informacji na temat diagnozy swojego bliskiego. Odwiedź profesjonalne witryny internetowe, które zajmują się TYLKO tym zaburzeniem, które Cię interesuje. Zapamiętaj jednak, że pomimo Twoich własnych badań i poszukiwania informacji, choroba jest kontinuum i np. depresja czy zaburzenie osobowości borderline u jednych ludzi może wyglądać nieco inaczej niż u innych.

  • WSTĄP DO ORGANIZACJI.

Zanim zupełnie odrzucisz pomysł grup wsparcia, pójdź na przynajmniej dwa spotkania, by móc wyrobić sobie opinię. Jestem w stanie postawić moją ulubiona parę butów, że będziesz zupełnie zaskoczony tym, jak bardzo historie osób i ich bliskich będą podobne do Twojej. O każdej porze dnia i w niemal każdy dzień tygodnia, można znaleźć w swojej okolicy grupy wsparcia. Czy to będzie AA czy grupa Anonimowych Depresantów albo inne koło wsparcia – dowiedz się i idź na spotkanie. Na pewno doświadczysz wielu pozytywnych rzeczy i zobaczysz, że w swoim problemie nie jesteś osamotniony.

  • USTAL ZDROWE GRANICE.

Ustalanie granic jest niezwykle trudne, gdy ktoś kogo bardzo kochasz zmaga się z chorobą psychiczną, jednak jest to niezwykle ważne i może być przełomowe w procesie zdrowienia. Znajdź czas dla siebie. Uprawiaj sport, wychodź ze znajomymi, zaangażuj się w czynności, które sprawiały Ci przyjemność, zanim poznałeś diagnozę ukochanej osoby. I pamiętaj, że w dbaniu o siebie nie ma nic egoistycznego. Pozwoli Ci to zachować zdrowie, poprawi humor i pomoże nabrać sił na kolejne zmagania.

  • NIE PRACUJ CIĘŻEJ NIŻ UKOCHANA OSOBA.

Nie jest to zbyt popularna rada, ale niezwykle istotna. To zadanie osoby chorej, by zrobiła wszystko co tylko może, by czuć się jak najlepiej i zdrowieć. Nie sprawisz, że wyzdrowieje. Nie zrobisz domowej terapii. Nie możesz nikogo zmusić do uczęszczania na sesje terapeutyczne. Nie możesz za ukochaną osobę brać leków. Bądź towarzyszem, idź obok w chorobie bliskiej Ci osoby, wspieraj, pomagaj w trudnych momentach, ale nie rób wszystkiego za drugiego człowieka.

  • ZNAJDŹ TERAPEUTĘ.

Opiekunowie często sami popadają w depresję i powinni wykorzystać profesjonalne uszy i oczy psychologa, by na nowo spojrzeć na problem z perspektywy. Proszę, nie czekaj, aż sam będziesz w dołku. Podaruj sobie wsparcie. Na dobrą sprawę, jeśli nie chcesz lub nie możesz znaleźć profesjonalnej pomocy, znajdź przyjaciela. On pomoże Ci nabrać odrobiny dystansu i pozwoli się wygadać.

Kochani, nawet jeśli osoba chora nie zawsze potrafi to okazać, na pewno jest Wam niezwykle wdzięczna za każde wsparcie. Pomagajcie im.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 70

    następny artykuł

    Pytanie nr 71