Jak dajesz sobą manipulować?
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zgodzić na coś, na co „nigdy przenigdy” miałeś się nie godzić? Ale kumpel był tak miły i przekonujący. No i przecież w końcu to tylko małe zadanko w porównaniu z tym, co chciał na początku.
A co z kupieniem czegoś w sklepie, który jest grubo ponad Twoje możliwości finansowe? Ale zegar tykał, limit czasu się kończył, a to przecież była „fantastyczna okazja”. Cóż, przynajmniej według sprzedawcy.
Może tego nie zauważyłeś, ale ten „kumpel” jak i „sprzedawca” mogli użyć konkretnych sztuczek, by Cię zmanipulować do tego stopnia, że zrobisz, co zechcą. Bez posuwania się do szantażu czy gróźb.
No dobra. Nie „co zechcą”. Wierzę w Twój zdrowy rozsądek. Ale o tych trikach chętnie Ci dzisiaj opowiem. Oto 6 najpopularniejszych.
UŻYWAJĄ TWOJEGO IMIENIA. DOŚĆ CZĘSTO. Zwykle, gdy ktoś używa naszego imienia, zwraca to naszą uwagę. Gdy szef albo nauczyciel użyje Twojego imienia, przywraca Cię z krainy marzeń do tu i teraz. Zaczynasz być uważniejszy.
Ale my też po prostu lubimy dźwięk swojego imienia.
To oznacza nie tylko to, że ktoś naprawdę nas zapamiętał, ale jest to doskonałe rozpoczęcie fajnej znajomości i przyjaźni.
Możesz nie wiedzieć, jak ktoś się nazywa, ale jednocześnie odczuwać, że jesteś im coś winny. Na przykład uważniejsze słuchanie. Związane jest to też z poczuciem winy, że ktoś Ci się przedstawia, a Ty myślisz o niebieskich migdałach.
A co Ty odczuwasz, gdy ktoś mówi do Ciebie po imieniu?
PROSZĄ O DUŻO WIĘCEJ, NIŻ NAPRAWDĘ OCZEKUJĄ, BYŚ ŁATWIEJ PRZYSTAŁ NA COŚ MNIEJSZEGO, WAŻNIEJSZEGO. Jest 2 w nocy. Jesteś padnięty, poirytowany, a pół godziny wcześniej pochłonąłeś pizzę i wiadro lodów, które… chyba Ci zaszkodziły. Do drzwi dzwoni Twój kumpel. Prosi o pożyczenie pieniędzy. Dużo. Powiedzmy, że 3000.
Co robisz? No jasne, że odmawiasz! ALe zanim zatrzaśniesz mu drzwi przed nosem, mruczysz coś w stylu: „100 zł, to jeszcze, ale nie TYLE” i już grzebiesz w portfelu.
Stop! Zatrzymaj się! To, co zrobił Twój kumpel, to technika „Drzwiami w twarz” (door-in-the-face) i można jej używać w wielu sytuacjach. Ktoś prosi o coś bardzo dużego, a potem drastycznie obniża wymagania, przez co ta nowa prośba wydaje się niczym.
UŚMIECHAJĄ SIĘ. No już, uśmiechnij się. No chociaż troszkę. Proszę! I jak? Czujesz się nieco lepiej? Jeśli tak, to znaczy, że nie jesteś odporny na manipulację.
Gdy ktoś się przy Tobie uśmiecha, możesz odczuć bardziej pozytywne emocje, a do tego chętniej kogoś uszczęśliwiać. Poza tym uśmiech jest zaraźliwy, tak jak ziewanie.
Na dzisiaj (4/10/2020) uśmiechaj się szczerze także oczami, bo Twoja twarz powinna być zasłonięta maseczką. Tak, nos też.
PROSZĄ O COŚ, GDY JESTEŚ ZMĘCZONY. Pamiętasz kumpla, który przylazł o 2 w nocy? On nie tylko chce kasy, ale też wprowadzić się do Twojego nowego mieszkania. Wie, że im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym łatwiej się na coś zgodzimy.
Padasz na twarz. Mentalnie i fizycznie. Czy na pewno chcesz spędzić X godzin na jałowych dyskusjach z kolegą? Zrobisz wszystko, żeby mieć to z głowy i wreszcie odpocząć. Dlatego ta metoda działa tak dobrze.
To dotyczy też sprzedawców. Masz za sobą długi dzień, a ona targa Cię przez cały sklep, zarzuca produktami, wrzeszczy coś o promocjach i jeszcze bardziej chce Cię przytłoczyć.
Prędzej czy później zrobisz wszystko, żeby to się wreszcie skończyło. Łącznie z tym, czego nigdy nie robisz. Na przykład użyjesz swojej niespłaconej karty kredytowej. Albo ruszysz oszczędności przeznaczone na wakacje.
KOPIUJĄ TWOJĄ MOWĘ CIAŁA. To tak zwany „mirroring”, gdy druga osoba (świadomie lub nie) dopasowuje się do Ciebie mimiką i gestami. A my, nieco egoistyczni, lubimy to bardzo.
Gdy ktoś się do Ciebie upodobni, pomyślisz, że jest szansa na znajomość, bo już tego kogoś lubisz. Jeśli ktoś robi to w pełni świadomie, cóż… widocznie chce przyjaźni lub ogólnie bliższej relacji.
KIWAJĄ GŁOWĄ NIECO ZBYT CZĘSTO. Lubimy, gdy inni się z nami zgadzają. Dlatego, gdy Twój znajomy potakuje i jest ZAFASCYNOWANY Twoją historią, to… może Tobą manipulować.
Badania z 1980 roku opublikowane w Applied Psychology Journal pokazały, że jeśli ktoś kiwa głową podczas słuchania historii, mamy większe prawdopodobieństwo zgodzenia się z nim. To, w połączeniu z kopiowaniem mowy ciała, może skończyć się tym, że zupełnie niechcący przytakniesz (zgodzisz się) na coś, na co nie masz ochoty. Manipulacja działa.
Jak ostatnio dałeś się zmanipulować? Albo kogo i w jaki sposób Ty zmanipulowałeś?
*Źródła:
- Chartrand, T. L., & Bargh, J. A. (1999). The chameleon effect: the perception-behavior link and social interaction. Journal of personality and social psychology, 76(6), 893–910.
- Mitchell, Michal. (2020) “6 Behaviors That Make Someone Chase You, Backed By Psychological Research”
- Mitchell, Michal. (2020) “8 Habits That Destroy Your Emotional Wellbeing” Psych2Go.
- Mitchell, Michal. (2020) “5 Signs You’re Emotionally Unhealthy (and Tips to Combat Them!)” Psych2Go
- Martin, Lauren. “10 Psychological Tricks People Use To Manipulate You.” Words of Women, 10 Feb. 2019.