Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Na szybko

NA SZYBKO – Bądź produktywny

16/09/2016

NA SZYBKO – Bądź produktywny

Wszyscy potrzebujemy produktywności. Nie da się na dłuższą metę funkcjonować bez niej. Prokrastynacja i overthinking to jej zaciekli wrogowie. Co zatem zrobić, aby być jak najbardziej produktywnym w ciągu dnia pracy? Sprawdźmy.

Patrz przed siebie. Zawsze jest coś do zrobienia. Najlepszym sposobem, by pozostać produktywnym jest spojrzenie kilka dni (lub tygodni) wprzód na swój spis rzeczy do zrobienia, by zobaczyć, co jest jeszcze przed Tobą. Jest to nadzwyczaj wygodne, gdy masz np. kilka sprawdzianów lub zadań w pracy w jednym tygodniu. Patrzenie przed siebie na pracę do wykonania daje Ci swobodę skupienia się na 1-2 zadaniach bez jednoczesnego zaniedbywania innych.

Rób przerwy. Krótkie częste przerwy pomogą Ci pozostać produktywnym i nie zmęczyć się zbyt szybko. Nie chcesz przecież się za szybko wypalić, a potem zmuszać do przebrnięcia przez kolejne zadania. Dodatkowo dobrym pomysłem, jest podzielenie sobie zadań na mniejsze części i rozłożenie ich na kilka dni, byś nie musiał się zmagać z jednym ogromnym, przytłaczającym obowiązkiem. Jednak co najważniejsze, ustalaj sobie limit czasowy każdej przerwy. Jeśli pozostawisz tę kwestię otwartą, możesz już nie wrócić do pracy. Doskonale w tym sprawdza się tzw. Technika Pomodoro (25 minut intensywnej, nierozpraszanej NICZYM pracy i 5 minut przerwy), sama z niej korzystam i moja produktywność znacznie wzrosła i utrzymuje się na wysokim poziomie.

Pracuj ciężko w tygodniu, odpoczywaj w weekendy. Dorzuć sobie więcej godzin pracy lub nauki w tygodniu, byś mógł bardziej cieszyć się swobodnymi weekendami. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że np. Twoi przyjaciele będą chcieli się spotkać w weekend lub masz niedokończoną powieść, którą zechcesz przeczytać. Dlatego fantastycznie jest wtedy, gdy możesz zrobić sobie przerwę i poświęcić na to czas, zamiast nadrabiać zaległą pracę i naukę.

Nie rób niepotrzebnych zadań. Naucz się tego, co najlepiej sprawdza się w Twoim przypadku i tak dopasowuj działania. Jeśli wiesz, że możesz dostać 5 z angielskiego bez ćwiczenia czytania, NIE ĆWICZ CZYTANIA. To ważne, byś umiał rozdzielać swój czas mądrze albo będziesz ciągle zestresowany i przepracowany. Ale uważaj, żebyś nie dostał rykoszetem, wybieraj swoje zadania mądrze i po dokładnym rozważeniu wszystkich ZA i PRZECIW.

Bądź dumny z CAŁEJ swojej pracy. Jeśli masz przed oczami TYLKO wielkie rzeczy do osiągnięcia, jak np. ukończenie szkoły, poczujesz, że mniej osiągnąłeś w czasie trwania semestru. Nawet jeśli dużo pracujesz i poświęcasz czasu na osiągnięcie swojego celu. Podziel go na mniejsze części i bądź dumny z ich ukończenia. Koncentruj się na samej pracy, która pozwoli Ci osiągnąć Twój wymarzony cel, nie na nim samym.

A jak jest z Twoją produktywnością? Udaje Ci się ją utrzymać? Znasz inne sposoby na pozostanie produktywnym przez dłuższy czas? Podziel się refleksją w komentarzu.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pani D. i łzy

    następny artykuł

    Najdziwniejsze urojenia | PsychologPisze #1