Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Depresja EMOCJE Szczęście ZABURZENIA

Tych osób powinieneś unikać, gdy masz zły humor

24/01/2014

Tych osób powinieneś unikać, gdy masz zły humor

Kiedy jesteś w dobrym nastroju, zapewne możesz i chcesz przebywać wśród wielu osób. Rozmowy, dyskusje, śmiech. Poza tym marudząca ciotka albo irytujący przyjaciel sprawiają, że ich narzekania zbywasz wzruszeniem ramion i lekkim uśmiechem.
Problem pojawia się, gdy Twój humor oscyluje w okolicach Rowu Mariańskiego. Wtedy każda męcząca, denerwująca, marudna osoba, może wpędzić Cię w większy dołek i stany depresyjne.
Żeby Ci pomóc, stworzyłam krótką listę 3 głównych typów osób, których powinieneś unikać kiedy czujesz się zdołowany, masz zły dzień lub po prostu nie czujesz się sobą.

 • POSZUKIWACZ UWAGI

O tak, znamy takie typy. Być może w dzieciństwie nie otrzymały wystarczającej ilości uwagi i poświęcają całe swoje życie, by to nadrobić. Domagają się ciągłej uwagi, której dawanie, gdy czujesz się pozytywnie, może być nawet łatwe. Kilka uśmiechów, komplementów i będzie ok, ale zmaganie się z kimś takim będąc w dołku, jest wręcz wysysające i niemal niemożliwe. Bo jak tu przerzucać całą uwagę na kogoś, gdy to Ty jesteś w potrzebie?

 • PESYMISTA

Unikać za wszelką cenę. Gdy jesteś na granicy stanów depresyjnych, każda osoba, która będzie Cię utwierdzać w tym, że życie nie ma sensu, jest tylko marną egzystencją i nie ma w nim nic radosnego, naprawdę nie jest dobrym kompanem.

 • NARCYZ

Jeśli potrzebujesz empatii, wsparcia lub współczucia, nie zwracaj się do osoby z osobowością narcystyczną. Czasem otaczają nas ludzie, którzy czują się lepsi od innych, a ich życie (wg ich opinii) jest trzy stopnie powyżej naszego. Ich zachowanie tylko mocniej Cię wbije w ziemię i „potwierdzi” Twój dół i depresję.

Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

SZCZEROŚĆ.

Gdy jesteś w dołku psychicznym, najlepsze co możesz zrobić, to przede wszystkim zadbać o siebie. Skontaktuj się z tymi osobami, powiedz, że nie czujesz się najlepiej i że zadzwonisz jak tylko Ci się poprawi samopoczucie/zdrowie. A potem albo pobądź sam albo spotkaj się z tymi, którzy podnoszą Cię na duchu i dadzą Ci dużo wsparcia w trudnych dla Ciebie momentach.

Otaczają nas różni ludzie. I nikt nie jest idealny. Jednak, jeśli czujemy się kiepsko, to nie będziemy potrafili dać nic od siebie w kontakcie z drugą osobą. I nawet jeśli czujesz się nieco egoistycznie unikając powyższych typów ludzi, zapamiętaj jedno: robisz dobrze dla siebie, ale także dla nich.

Powodzenia!


  Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


  poprzedni artykuł

  Pytanie nr 77

  następny artykuł

  Odpowiedz na: Pytanie nr 78