Co mówić osobie z depresją?

Czasem chciałoby się powiedzieć bliskiej osobie, która cierpi na depresję coś, co podniosłoby ją na duchu. Wsparło. Uświadomiło i upewniło, że nie jest z tym wszystkim sama. Poniżej przedstawiam Ci kilka zwrotów, których możesz bezpiecznie używać w odniesieniu do własnej sytuacji. Liczę, że okażą się pomocne.

 1. Jesteś dla mnie ważny.
 2. Jestem tu dla Ciebie.
 3. Chcesz się przytulić?
 4. Nie oszalejesz/nie oszalałeś.
 5. Nie jesteśmy na tym świecie by widzieć siebie, ale poprzez siebie. Okazujesz w ten sposób zrozumienie, że widzisz jedynie choroby, smutku i wszystkich niedogodności, które się z tym wiążą, ale człowieka jakim chory jest, którego kochasz, na którym Ci zależy.
 6. Kiedy to wszystko się skończy, ja wciąż tu będę i ty też.
 7. Nie potrafię do końca zrozumieć co czujesz, ale masz moje pełne wsparcie i współczucie.
 8. Nie zostawię Cię ani nie porzucę.
 9. Kocham Cię (TYLKO, GDY NAPRAWDĘ TAK MYŚLISZ I CZUJESZ!)
 10. Przykro mi, że odczuwasz taki ból. Zostawię Cię teraz i zajmę się sobą, więc nie martw się, że w jakikolwiek sposób mnie ranisz.
 11. Nie mów nic… Bądź blisko.

Czy trzeba mówić coś więcej? Coś trzeba wyjaśniać? Chyba nie. Po prostu bądź największym wsparciem jakim możesz być. I nie miej sobie za złe, gdy popełnisz jakiś błąd. Masz do nich pełne prawo. Wszyscy jesteśmy ludźmi. Mamy emocje, nerwy i kończącą się cierpliwość. Powodzenia!

 • Joanna Kasprzak

  Hey ! Przykro to slyszec! To wlasciwie pierwszy artykul ktory czytam na ten temat i prawde mowiac nie zdawalam sobie sprawy z wagi wsparcia.
  🤔🤔

 • Joanna Kasprzak

  Komplementy, tylko szczere I w konretnej sytuacji. Nie za czesto?

 • Tomasz Korab

  No raczej nie tylko psychoterapeuta

 • Anonim

  Co mówić osobie z depresją, żeby poszła na psychoterapię, bo tyko terapeuta może pomóc..

 • S.

  Myślę, że świat byłby wspaniały gdyby każdy z nas starał się pomóc jednej osobie z takimi problemami.. To smutne że osoby z depresją często od nikogo nie dostają żadnego wsparcia, ciepłego słowa. Dla nich naprawdę liczą się drobne gesty i sama chęc pomocy, każdy popełnia blędy więc nie ma czego się bać. Sądze, że warto uświadamiać tej osobie że jest Wam bardzo potrzebna, może to popchnie ją do robienia czegoś takze dla innych i pomoze z tego w końcu wyjść. Może warto pokazać jej np jakieś zdjęcia miejsca które chcialaby odwiedzić i powiedzieć że kiedyś tam pojedziecie (tylko szczerze), zaplanować co można tam robić, to napewno da nadzieję na przyszlosc i uświadomi że jeszcze wiele przed nią

 • Ja bym tak nie szastała tymi “nie”, lepiej to na wszelki wypadek zamienić na pozytywną formę “nigdy nie zostawię Cię” -> “zawsze będę przy Tobie”.

 • ania

  Choruję od 3 lat. Ani razu nie usłyszałam żadnego z powyższych zdań… od nikogo.

 • Diesel

  Komplementy czy pochwały też są wskazane?

  • Monika

   To trudne pytanie, ponieważ osoby chore na depresję nie uwierzą w żaden komplement. Jeśli czują, że są na dnie, że są beznadziejni i nic niewarci, to komplementy i pochwały nic nie zmienią. A możesz się wydać takiej osobie “fałszywy”.

 • M.

  “Widzimy się jutro.”

 • Jan Niezbędny

  M.

  Jestem tu dla Ciebie, bo jesteś dla mnie ważna i bardzo Cię KOCHAM. Wiedz, że kiedy to wszystko się skończy, ja wciąż tu będę i nigdy Cię nie zostawię ani nie porzucę ponieważ nie jesteśmy na tym świecie by widzieć siebie, ale poprzez siebie.. Ciężko i przykro mi z tym, że odczuwasz taki ból, ale nie oszalałeś. Postanowiłem, że zostawię Cię teraz i zajmę się sobą, więc nie martw się, że w jakikolwiek sposób mnie ranisz bo choć nie potrafię do końca zrozumieć co czujesz, to masz moje pełne wsparcie i współczucie. Będę jednak bardzo blisko, tuż obok i jeżeli zechcesz się przytulić to jestem tu dla Ciebie…