Kilka słów o miłości

Miłość nie powinna i nie jest idealna. To powinno być wiadome od zawsze, zwłaszcza, że w życiu nic nie jest idealne. Świat jest pełen błędów, komplikacji i najczęściej wychodzi z niego coś, czego się nie spodziewaliśmy. Jesteśmy ludźmi. To oznacza, że czasem nawalamy. To oznacza, że chcemy dobrze, ale i tak wychodzi jak zawsze.

Ale wiesz, że to jest zupełnie w porządku, prawda?

Istnieje jakieś takie dziwne i błędne przekonanie, że miłość to perfekcja. Nawet jeśli wszyscy mówią, że nie ma na świecie NIC idealnego. Ludzie wciąż przyklejają się niemal do tego wyobrażenia. Tak jakby miłość miała być jakimś specjalnym wyjątkiem.

Nie osiadaj w miejscu! Czekaj na zwierzęcy magnetyzm! Na pocałunki, które są jak lawa i smakują jak wata cukrowa. Czekaj! Czekaj!

Wiele osób mówi, że miłość powinna wyglądać jak z powieści romantycznej. A to oznacza, że nigdy jej nie kwestionujesz. Że nie masz żadnych wątpliwości. Ale przecież życie tak nie działa. Przecież miłość tak nie działa.

Miłość jest bałaganem. Jest słabością, a słabość oznacza bycie nieidealnym. Miłość, to pokazywanie tych elementów siebie, które nie są piękne. Miłość, to noce, które nie są zupełnie romantyczne. Miłość, to dni i noce, które są przede wszystkim PRAWDZIWE.

Miłość nie powinna wyglądać jak na Twoim ulubionym romantycznym teledysku z piosenki pop. Czasem, jasne. Nie twierdzę, że fajerwerki nie istnieją, ale nie tylko one są ważne.

Miłość, to budzenie się ze „śpiochami” w oczach. Miłość, to dziwne odgłosy ciała w czasie seksu. Miłość, to chodzenie cały dzień ze szpinakiem na zębach, o którym dopiero on/ona Ci powiedział/a. Miłość, to żenujące historie z dzieciństwa opowiadane przy okazji rodzinnych imprez.

Miłość, to wybór, że zostajesz. Miłość, to praca. Miłość, to mówienie: „Chcę Ciebie”, nawet gdy sprawy się komplikują i rzucenie tego wszystkiego w cholerę byłoby łatwiejszą opcją.

Jeśli znajdziesz taką miłość, to nie zawsze będzie na tyle pięknie, że możesz to wrzucić na Instagram. Taka miłość będzie miała w sobie frustrację i masę błędów. Będą kłótnie i dyskusje i emocje, które nie zawsze są pozytywne.

I pamiętaj, nawet jeśli nie będzie idealnie, to taka miłość, ta prawdziwa, szczera, „surowa” miłość, zawsze jest i będzie warta wszystkiego.

 • Kinga Zielińska

  Jeśli ktoś chciałby się zagłębić w temacie jak ogromna może być miłość matki do dziecka polecam książkę: Zatrzymać dzień – to świetna opowieść zbudzająca pozytywne emocje :)

 • Ola

  Dziękuję Ci za ten tekst. Dużo dla mnie znaczy i podniosl mnie na duchu, teraz kiedy jestem z mezem w nieformalnej separacji..

 • kilka dni temu napisałam post dokładnie o tym samym ;)

 • W świecie nic nie może być idealne. Ale w umyśle można znależć kryształ.

 • Kinia

  Fajny tekst. Też chciała bym doznać takiej głębokiej miłości. Jednak od dwóch lat jestem sama i pomimo tego, że mam dopiero 18 lat ,boję się, że już jej nigdy nie spotkam. ☹