Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

RELACJE

Jak być uważnym przyjacielem?

08/06/2017

Jak być uważnym przyjacielem?

Słowo „przyjaciel” może mieć różne znaczenie dla każdego z nas. Mamy przyjaciół bliższych i dalszych. Takich, z którymi się śmiejemy i takich, z którymi płaczemy. Niektórzy dają nam dobre rady i słuchają naszych historii, a my się im za to odwdzięczamy tym samym.

I jeśli mamy trochę szczęścia, mamy też przyjaciół, do których możemy zadzwonić, gdy chcemy porozmawiać o czymś z głębi serca i zostać zrozumianym. Znalezienie takich przyjaciół (czy choćby przyjaciela) i zbudowanie takiej relacji nie jest proste. Wymaga wiele pracy, zaufania, ale i odwagi z obu stron.

I jesteś prawdziwym szczęściarzem, jeśli kiedykolwiek miałeś lub masz kogoś, kto chce wiedzieć i rozumie to, jak i co naprawdę czujesz. Ci, którzy mają takich przyjaciół są radośniejsi i zdrowsi, bo bycie rozumianym jest przecież ważne, prawda? Co warte zapamiętania na początku to to, że nie każdy może być TAKIM przyjacielem dla nas. Dlatego wybierajmy mądrze.

Doktor Barbara Greenberg, psycholog, przedstawia kilka pomysłów na to, jak być lepszym przyjacielem.

  • Gdy rozmawiasz z przyjacielem zwracaj uwagę nie tylko na to co mówi, ale także na język ciała wraz z głosem. Może twierdzić, że wszystko jest w porządku, ale jego smutny głos, łzy w oczach i zgarbiona postura pokażą Ci coś zupełnie innego. Jeśli zaobserwujesz niespójność w tych obszarach, podążaj za tym i zapytaj przyjaciela, jak NAPRAWDĘ się czuje. Na pewno to doceni.


  • Twój przyjaciel doświadcza dużych trudności. Nie ignoruj tego tylko dlatego, że czujesz się nieswojo. Często mamy potrzebę rozmawiania o tym, co dla nas ważne i bardzo boli. Dlatego zapytaj go czy chce porozmawiać o różnych problemach, nawet rozwodzie, śmierci czy chorobie itp.


  • Nie zakładaj, że Twój przyjaciel poradził sobie z żałobą, cierpieniem, chorobą lub żalem tylko dlatego, że wrócił do pracy i swojej codziennej rutyny. Kontynuuj rozmowy z nim tak długo, aż się upewnisz, że jest z nim dobrze.


  • Jeśli obawiasz się, że Twój przyjaciel może cierpieć na depresję, dopytuj, dowiaduj się, podążaj za tym. Depresja to ciężka choroba i tak, ludzie popełniają z jej powodu samobójstwa lub żyją w wielkim cierpieniu nie mówiąc o tym głośno. Zaburzenia psychiczne, to choroby jak każde inne. Pamiętaj o tym. Dlatego o nastrój pytaj tak, jakbyś pytał o ból gardła czy głowy. Daj znać swojemu przyjacielowi, że chętnie będziesz rozmawiać i o tym co radosne, i o tym co złe i smutne. Daj im na to przyzwolenie. Oboje zyskacie na otwartej i autentycznej konwersacji. [divider] [/divider]

*Źródło: www.psychologytoday.com


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com