Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Jaki masz typ inteligencji?

10/05/2013

Jaki masz typ inteligencji?

Dwadzieścia siedem lat temu dr Howard Gardner ogłosił teorię, która zmieniła całe postrzeganie inteligencji. Stwierdził on, że ludzka psychika i osobowość są tak bardzo złożone, że nie można zdolności umysłowych oceniać przy pomocy jednego czynnika jakim jest słynne IQ czy jakiegokolwiek innego standaryzowanego modelu testowego. Gardner uargumentował to tym, że każdy człowiek ma inne predyspozycje psychiczne, co za tym idzie w jednych dziedzinach będzie sobie radził lepiej, w innych gorzej.

Wcześniej powszechnym stanowiskiem badaczy było takie, które mówiło, że istnieje tylko jeden typ inteligencji, którą się dziedziczy. Dziś to myślenie się znacznie zmieniło. Większość uważa, że występuje wiele niezależnych od siebie rodzajów inteligencji i każdy z nich niesie ze sobą pewne korzyści, ale i ograniczenia. Gardner stworzył model ośmiu typów inteligencji: językowo – werbalną, logiczno – matematyczną, przestrzenną, ruchową (niewerbalną), muzyczną, interpersonalną (społeczną), intrapersonalną (wewnętrzną) i przyrodniczą. Sprawdź sam, jaką Ty posiadasz inteligencję.

  1. Inteligencja językowo – werbalna. Osoby o wysoko rozwiniętym tym typie inteligencji sprawnie posługują się językiem mówionym i pisanym. Od najmłodszych lat czytają, piszą i opowiadają ze swoboda i łatwością. Nie mają większych trudności z przyswajaniem języków obcych. Do tej grupy często należą pisarze, poeci, mówcy i tłumacze.
  2. Inteligencja logiczno – matematyczna. Osoba posiadająca wysoką inteligencję logiczno-matematyczną Osoba posiadająca ten typ inteligencji jest dobra w rozwiązywaniu problemów logicznych i zadań matematycznych. Lubi łamigłówki, czytanie o odkryciach naukowych i dociekanie co i w jaki sposób jest zbudowane i jak działa. Zazwyczaj nie mają też problemów z obsługą skomplikowanych maszyn czy komputerów. Osoby takie, to często wybitni naukowcy.
  3. Inteligencja przestrzenna. Osoby obdarzone tym typem inteligencji maja niezwykle plastyczną wyobraźnię. Myślą wręcz obrazami. Z łatwością układają klocki czy puzzle. Często także malują, tworzą, rzeźbią, fotografują. Wolą kształty i geometrię niż algebrę. W tej grupie najwięcej jest malarzy, plastyków, fotografów, rzeźbiarzy – artystów.
  4. Inteligencja ruchowa. Osoby „inteligentne ruchowo” to często sportowcy z doskonałą koordynacja ruchową i zmysłem równowagi. Podczas opowieści żywo gestykulują i wykonują wiele ruchów, które mają zobrazować ich myśli i słowa.IQ
  5. Inteligencja muzyczna. Osoby te maja poczucie rytmu, są uzdolnione muzycznie, umieją bez problemu odtworzyć ze słuchu usłyszane wcześniej melodie. Lubią śpiewać, potrafią pisać nuty. Najczęściej w tej grupie pojawiają się oczywiście muzycy i kompozytorzy.
  6. Inteligencja personalna (międzyludzka). Osoby obdarzone tym typem inteligencji potrafią zarówno tworzyć jak i zachowywać rozbudowane relacje międzyludzkie. Są dobrymi słuchaczami, umieją czytać z ruchu ciała i między wierszami. Lubią pomagać innym, w czym sprawdza się ich wysoko rozwinięta empatia. Często w tej grupie są sprzedawcy, nauczyciele, adwokaci, psychologowie, liderzy polityczni czy religijni.
  7. Inteligencja intrapersonalna (wewnętrzna). Osoby o rozwiniętym tym typie inteligencji potrafią doskonale analizować same siebie, własne przeżycia oraz problemy i sytuacje. Dużo rozmyślają o sobie, o swoich zaletach i wadach. Często prowadza coś w rodzaju pamiętnika lub bloga, czy tez piszą książkę. Szukają sensu życia, rozważają jego tajemnice. To doskonały materiał na filozofa.
  8. Inteligencja przyrodnicza. Osoby te maja silne poczucie przynależności do środowiska przyrodniczego. Lubią przebywać na łonie natury i dbają o nią. W domu często trzymają dużo roślin i zwierząt. Do tej grupy zaliczymy najczęściej rolników, ogrodników i osoby pracujące ze zwierzętami.

Tutaj możesz sprawdzić jaki jest Twój wiodący typ inteligencji: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,74788,1289509.html

Gdy już się tego dowiesz (a może już jesteś tego świadomy?) to nie pozostaje Ci nic innego jak ćwiczyć ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

Powodzenia!


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com