BĄDŹ SOBĄ! Ale jak to zrobić?

Jak świat długi i szeroki, wciąż z każdego kąta krzyczą do nas książki, artykuły, filmy, podcasty, blogi – BĄDŹ SOBĄ! NIE PORÓWNUJ SIĘ DO INNYCH! JESTEŚ JEDYNY, WYJĄTKOWY! Oczywiście, że wszyscy jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i wyjątkowi, ale to nie zmienia faktu, że żyjemy także w świecie ocen i porównań. Dlaczego niektórzy tak bardzo porównują się do innych osób, a inni – mają w totalnie głębokim poważaniu zdanie zewnętrznego świata? Wiele zależy od samooceny. Im wyższa, im lepiej o sobie myślimy i im bardziej cenimy swoje decyzje, tym mniej zależy nam na tym, co mówią inni (bo co oni mogą o nas wiedzieć?). Im niższa, tym bardziej opieramy się na zdaniu ludzi, którzy nas otaczają i na siłę próbujemy się nagiąć do ich opinii.

Jeśli chociaż raz w życiu próbowałeś się zmienić pod dyktando innych – wiesz zapewne jak wyniszczający jest to proces i że na pewno nie służy nikomu. Jak to zmienić? Jak oderwać się od porównań do innych ludzi? Co zrobić, by po prostu… w końcu… BYĆ SOBĄ?

Wszystko zaczyna się od decyzji. Decyzji, którą musisz podjąć sam. Decyzji, by wreszcie zacząć żyć własnym życiem. Decyzji, że jesteś wartościowym człowiekiem. Decyzji, by w końcu uwierzyć w swoje własne wybory. Decyzji, że nie żyjesz po to, by zadowalać innych.

Zauważ i doceń fakt, że każdy z nas jest inny i ceni inne rzeczy/cechy/ludzi. To zupełnie w porządku być maniaczką fitnessu, lubić szkołę, chcieć zrobić karierę albo zwracać uwagę innych swoją urodą. Najważniejsze, by nie polegać na opiniach innych (które są zmienne) lub przestać gonić marzenia, z powodu tego, co mówią lub sądzą inni.

Zrozum, że wszyscy zaczynamy z różnych miejsc, mamy inne zalety, środowisko i doświadczenia życiowe. Nie możesz porównywać swojej ścieżki życiowej z cudzą. Nikt nie przeżył dokładnie tego samego co Ty, by móc Cię oceniać.

Poświęć czas i wysiłek na to, by odkryć, co TY naprawdę lubisz, co sprawia Ci radość, co daje Ci kopa do życia i motywuje do działania. Często pomaga w tym podróżowanie lub obcowanie z szeroką grupą ludzi, która pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy niż nasza. Pozwoli Ci to (przy okazji odkrywania swojej pasji) także poznać Ciebie samego.

Zastanów się, z kim się zadajesz. Czy są to ludzie, którzy krytykują wszystko i wszystkich dookoła? Jeśli tak, może być Ci trudno po prostu być sobą (możesz być pewny, że o Tobie też mówią). W takim przypadku, warto zmienić otoczenie, poznać nowych ludzi, rozwinąć nowe przyjaźnie. Poszerzyć swoją strefę komfortu.

Spróbujesz?

 • Bawią mnie takie słowa (często wykorzystywane w reklamie, ale nie tylko tam) “bądź sobą”. Bo czy można być kimś innym niż sobą?

  A pracować można nad różnymi swoimi cechami – po to by np. lepiej słuchać innych, by mniej/bardziej skupiać się na sobie, by być asertywnymi etc.

  • To prawda. Nikim innym być nie możemy. I pozostaje nam tylko siebie ulepszać :)

 • Tak, praca nad “byciem sobą” to obszar do pracy. Przez większość czasu dostosowujemy się do oczekiwań społeczeństwa i/lub naszych bliskich. Do tej drugiej grupy chyba najbardziej:) Bierze się to głównie stąd, że panicznie obawiamy się odrzucenia oraz tego, że inni nie zaakceptują nas jako nas. Nie chcemy się obnażać. Tak naprawdę, by autentycznie być sobą potrzeba ogromnej wiary w siebie i SAMOAKCEPTACJI. Ogromne wyzwanie, którego każdy powinien się podjąć! :)

  • To chyba najcięższa praca, jaką możemy wykonać w życiu. I w pełni się zgadzam – wiara w siebie i samoakceptacja. Ze wszystkimi zaletami i wadami.

   Wyzwanie godne podjęcia :)

   • zwłaszcza (tu zdziwię większość ludzi) akceptacja swoich ZALET jest trudna :) !

    • Przez jakąś wdrukowaną nam przez społeczeństwo przesadną skromność? Czy ogólnie niedocenianie siebie?

     • Przede wszystkim przez niskie poczucie własnej wartości, które to spowodowane jest zarówno niedocenianiem siebie samego, jak i przez społeczeństwo (coraz większe wymagania, brak zwyczaju chwalenia siebie nawzajem i prawienia komplementów). Przesadna skromność – też :) ! Wcześniej nie brałam jej pod uwagę!

 • anonim
 • Tekst w punkt. Przeczytałem sporo książek o tej tematyce i wiekszość ma wspólny mianownik – Bądź sobą – a to wg mnie – jedna z najtrudniejszych sztuk.

  • To prawda. Niby to wszystko takie oczywiste, ale jednak – trudno to zrobić tak na 100%. Ale chyba warto próbować :)

   • Niby oczywiste, zgadzam się. Większość wpisów w necie jest o tym jak być sobą, nie tylko na blogach. Każdy ma receptę jak być sobą. Próbować zawsze warto.
    Pozdrawiam

    • Tylko sobą tak naprawdę możemy być. Kwestia tego, by siebie ulepszać :)

     • Racja :-)

     • Tra Virgolette

      hmm no ale dlaczego należy siebie ulepszać?

     • To zależy od nas samych. By być szczęśliwym, lepszym dla siebie i innych…