Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Ciekawostki Eksperymenty psychologiczne EMOCJE Miłość Szczęście

4 zachowania, które skutecznie zabiją Twój związek

24/11/2013

4 zachowania, które skutecznie zabiją Twój związek

Przez blisko 40 lat, psycholog John Gottman analizował różne związki między ludźmi. Zarówno te dobre, jak i złe. Obserwował pary na przestrzeni dziesięcioleci i wykonując bardzo wiele psychologicznych badań i obserwacji, chciał opisać konkretne zachowania, które sprawiają, że związki trwają wiele lat lub kończą się bardzo szybko na sądowej wokandzie.

Pośród różnych czynników, 4 mocno się klarowały. Wciąż i wciąż pojawiały się we wszystkich nieszczęśliwych związkach wielu ludzi. Gottman zauważył, że gdy te 4 czynniki pojawiają się w związku, to gdy para nie pracuje nad sobą, istnieje olbrzymia szansa, że rozstaną się w przeciągu maksymalnie 6 lat.

1. Krytykanctwo.

Jasne, że wiele osób narzeka na swojego partnera. Czasem marudzą słusznie, a czasem nie. Nie bójmy się tego. Gottman jednak wyróżnił szczególny rodzaj krytykowania partnera i nazwał go krytykowaniem korodującym. Występuje on wtedy, gdy krytykujemy samo jestestwo drugiej osoby, jej osobowość. Np. „Spóźniasz się, bo NIE TROSZCZYSZ SIĘ O MNIE”.
Wszyscy popełniamy błędy, ale wiele zależy od ich interpretacji. Krytykowanie korodujące sprawia, że atakowana osoba czuje się gorsza na głębszym poziomie. Powtarzana krytyka uderza prosto w serce i sygnalizuje powolne umieranie związku, który prędzej czy później najprawdopodobniej się zakończy.

RADA:

  • Zamiast: „Ignorujesz mnie, jesteś cholernym egoistą”
  • Powiedz: „Nudzi mi się, pograjmy w karty/obejrzyjmy film/chodźmy na spacer”

2. Pogarda.

Gottman uznał, że pogarda/wzgarda, jest największym predyktorem rozwodów. Zawiera w sobie sarkazm, przezwiska, przewracanie oczami, specyficzną mimikę twarzy. Bez względu na przyjmowane formy, zawsze sprawia, że druga osoba czuje się bezwartościowa.
Dodatkowo badania psychologa udowodniły, że osoby, którymi gardzą ich partnerzy częściej chorowali na różnego rodzaju przeziębienia, grypę itp. Wzgarda osłabia układ immunologiczny.

RADA:

  • Zamiast: „Dźwięk Twojego śmiechu sprawia, że chce mi się rzygać”
  • Powiedz: „Lubię Twój gust muzyczny” – doceniaj partnera, przypomnij sobie to, co najbardziej w nim lubisz.

3. Postawa obronna.

Osoba, która stawia siebie wciąż w pozycji obronnej, często próbuje szukać wymówek dla swoich błędów i wpadek. Ludzie normalnie robią to od czasu do czasu, ale gdy staje się to permanentnym zachowaniem w związku, może to być sygnałem, że związek się kończy.
Jeszcze gorszym sygnałem jest pewnego rodzaju „prześciganie” się partnerów w postawie obronnej. W końcu ludzie, którzy żyją ze sobą wiele lat, zobowiązują się do wspierania się nawzajem oraz partnerstwa.

RADA:

  • Zamiast: „Nie zapłaciłem rachunku za gaz, bo mi nie przypomniałaś”
  • Powiedz: „Powinienem był wpisać to na listę rzeczy do zrobienia, OK, zróbmy to teraz”

4. Kamienna twarz.

Odcinanie się od komunikacji z drugą osobą. Pokerowa twarz. Brak kiwania głową, brak emocji, niezmienna mimika, tak jakby partner rozmawiał ze ścianą. Taka reakcja może być spowodowana długim krytykowaniem lub wzgardą. Takie zachowanie może się wydawać jedyną słuszną odpowiedzią na „ataki” ze strony partnera, swego rodzaju odegranie się na nim, jednak brak normalnej zdrowej komunikacji między partnerami tylko pogarsza sprawę.

RADA:

  • Zamiast: Zachowywanie się jak zimna ściana.
  • Powiedz: mów, reaguj, mrugaj, potakuj, kiwaj głową – COKOLWIEK!

 


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Pytanie nr 51

    następny artykuł

    Pytanie nr 52