Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

„Bestia” Borwin Bandelow – recenzja

29/05/2014

„Bestia” Borwin Bandelow – recenzja

Czy rzeczywiście zło nas fascynuje? Czy źli ludzie nas podniecają? Działają na naszą wyobraźnię? Dlaczego nie zawsze się ich boimy, a częściej ciągnie nas do nich jakaś niezrozumiała siła? Zafascynowanie? Magnetyzm?

Wszyscy znamy ludzi do głębi nikczemnych, złośliwych, podstępnych, zdradzieckich, pozbawionych uczuć, egoistów, brutali i intrygantów. Książka opisuje, że przyczyną takich zachowań mogą być zaburzenia osobowości, które w przeciwieństwie do najczęściej przejściowych zaburzeń psychicznych (jak np. depresja) mają charakter trwały.

Wśród różnych zaburzeń osobowości najistotniejsze są tu przede wszystkim:

  • NARCYSTYCZNA (to osobowość o wybujałym ego, dominuje przekonanie o własnej wielkości, występuje potrzeba ciągłego bycia podziwianym, brak empatii, nieumiejętność wczucia się w sytuacje innych osób).
  • BORDERLINE (to osobowość charakteryzująca się dużą chwiejnością emocjonalną, napadani agresji, niestabilnym obrazem siebie oraz innych ludzi, w tym także problemy z emocjami w związkach, które są najczęściej burzliwe, występuje także silny lęk przed odrzuceniem, autoagresja, próby samobójcze i chroniczne poczucie braku sensu życia).
  • DYSSOCJALNA (inaczej osobowość psychopatyczna, charakteryzuje się niemożnością uczenia się, zaburzeniami w relacjach, niedostosowywanie się do norm, niska tolerancja frustracji, wysoki poziom agresji, skłonność do obwiniania innych).
  • PARANOICZNA (osobowość, która ujmuje chłód emocjonalny, wycofanie z relacji, wrogość, podejrzliwość, niezdolność do wybaczania, nadmierna wrażliwość na krytykę).

Książka przedstawia także inne spojrzenie na zachowania psychopatyczne i zadaje czytelnikowi pytanie: czy jeśli za łamanie przez nas zasad odpowiedzialne są animalistyczne (zwierzęce, podstawowe) obszary naszego mózgu, to czy możemy w ogóle być pociągani do odpowiedzialności za jakiekolwiek działania antyspołeczne? Czy tylko chemia decyduje o naszych poczynaniach, a wolna wola jest najsłabszym ogniwem całego łańcucha psychiki?

Zachowania antyspołeczne mogą być także efektem dysfunkcji mózgu. Powody takich uszkodzeń są wielorakie: niedotlenienie podczas porodu, zapalenie opon mózgowych w wieku dwóch lat, upadek z balkonu albo guz, co doskonale obrazuje jeden z najsłynniejszych psychologicznych przypadków – Phineas Gage, który uległ wypadkowi na budowie i doznał poważnego uszkodzenia mózgu, co znacznie zmieniło jego osobowość i zachowanie.

Autor – Borwin Bandelow – wybitny psycholog i znawca ludzkiej duszy – bada osobliwą fascynację złem. Opisuje konkretne przypadki, m.in. seryjnego mordercę Jacka Unterwegera, terrorystę Andreasa Baadera, kanibala Jeffreya Dahmera, kobietę, której historia dała początek określeniu „syndrom sztokholmski”. Opowiada o sprawcach, ofiarach i świadkach. Analizuje procesy zachodzące w mózgach ludzi, którzy uprowadzają, torturują, gwałcą, zmieniają osobowość, manipulują.

Książkę czyta się jak doskonały kryminał i thriller w jednym, jednak co bardziej przeraża, to to, że wszystkie przypadki w niej opisane są prawdziwe. Tym bardziej aktualne, że polskie społeczeństwo nadal po cichu zastanawia się nad przypadkiem Mariusza T. i jego przestępstw popełnionych 25 lat temu. Nie słabną dyskusje społeczne o tym, jak karać pedofilów i co robić z seryjnymi mordercami, którzy ukończyli odsiadywanie wyroku. Książka pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy prowadzące do zmian osobowości, a w efekcie do najokrutniejszych czynów. Może też pomoże znaleźć odpowiedź na to – jak zapobiegać/leczyć/karać?

Jeśli choć trochę interesuje Cię postrzeganie zła w kategoriach ludzkiej osobowości. Jeśli fascynuje Cię zło samo w sobie. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego ktoś zrobił (robi) to, co zrobił – jest to książka idealna dla Ciebie.

Książkę możesz kupić TUTAJ!

A jeśli wolicie Ebook, to zapraszam TU!

Bestia_okladka v2.indd


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com