Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Inspiracja ROZWÓJ

Dzień życzliwości

20/11/2015

Dzień życzliwości

21 listopada to Dzień Życzliwości. Szkoda, że tylko jeden w roku. Oczywiście najfajniej by było, gdybyśmy byli dla siebie przyjaźni codziennie, ale nie wymagam cudów. Wymyśliłam dzisiaj dla Was 30-dniowe Wyzwanie Życzliwości. Ma ono dwa cele. Pierwszy, to zrobienie 30-tu naprawdę sympatycznych rzeczy dla kogoś innego, co jednocześnie i Wam samym sprawi sporo frajdy. Drugi, to wyrobienie w Was nawyku (trwa to średnio około 21-28 dni) bycia życzliwym dla ludzi i być może wejdzie Wam to w krew.

Każde zadanie nie powinno zająć więcej niż 30 minut Waszego cennego czasu dziennie, a najczęściej będzie to raptem kilka chwil. Jeśli podejdziecie do niego rzetelnie i poważnie, a przy tym z dużą dozą pozytywnego nastawienia – po 30 dniach poczujecie się naładowani dobrą energią i podejrzewam, że zechcecie kontynuować bycie życzliwym, a co więcej, może zarazicie życzliwością innych.

życzliwość1

Zaczynamy od dziś.

Dzień 1. Napisz list lub wyślij pocztówkę komuś, na kim Ci zależy, ot tak po prostu. Nie potrzebujesz do tego żadnej specjalnej okazji.

Dzień 2. Na portalu społecznościowym umieść ŁADNE zdjęcie Twoje i kogoś Ci bliskiego, wraz z komentarzem na temat Waszej znajomości. Oznacz tę osobę, by wiedziała ile dla Ciebie znaczy.

Dzień 3. Przez 10 minut zabaw się w osobę od otwierania drzwi i przytrzymuj je każdemu, kto wchodzi np. do Twojej klatki w bloku.

Dzień 4. Wysiadając z autobusu podaruj swój bilet komuś, kto właśnie do niego wsiada.

Dzień 5. Stwórz coroczne indywidualne święto dla Ciebie i kogoś bliskiego. Np. 1 grudnia będzie Dniem Ani i Kasi, w którym spędzasz czas z przyjaciółką. Idziecie do kina, na pizzę, a wieczorem popijacie wino i dyskutujecie o filozofii Platona. Bo w sumie czemu nie?

Dzień 6. Przyklej „piątaka” do automatu z kawą. Doczep też karteczkę z napisem „Twoja kawa dzisiaj na mój koszt. Dobrego dnia.”

Dzień 7. Kup inspirującą, mądrą książkę i podaruj przyjacielowi, który przechodzi teraz trudny czas.

Dzień 8. Napisz wartościowy, głęboki, przemyślany komentarz pod wpisem autora, który napracował się nad swoim tekstem na blogu. To bardzo ważne dla twórców, gdy otrzymują informacje zwrotne od Czytelników.

Dzień 9. Zaproponuj butelkę wody lub poczęstuj owocami listonosza, który codziennie przynosi Ci pocztę.

Dzień 10. Napisz znajomemu szczerą rekomendację na LinkedIn. Nawet sobie nie wyobrażasz jak bardzo ludzie są wdzięczni za otrzymywane polecenia.

Dzień 11. Wyślij przyjacielowi wiadomość, w której mówisz mu o tym, co cenisz w nim najbardziej.

Dzień 12. Zostaw w jakimś miejscu publicznym (tramwaj, restauracja, ławka w parku) książkę, którą uwielbiasz, która coś w Tobie zmieniła. Może dla kolejnej osoby też okaże się bardzo ważna.

Dzień 13. Jeśli przeczytasz jakiś artykuł, który Cię poruszył lub zobaczyłeś filmik, który Cię wzruszył albo usłyszałeś utwór, który zaparł Ci dech w piersi – nie wahaj się wysłać go dalej do bliskich. Niech poczują te same emocje.

Dzień 14. Mów „Dzień dobry. Miłego dnia.” każdemu napotkanemu człowiekowi na ulicy przez pół godziny. Emocje, jakie potem poczujesz mogą Cię bardzo zaskoczyć.

Dzień 15. Wypromuj biznes przyjaciela na Facebooku lub Twitterze. Dla Ciebie to chwila, a jemu pozwoli dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

Dzień 16. Przynieś wodę lub kawę ochroniarzowi lub pani sprzątającej w swojej pracy lub szkole, na znak, że doceniasz i szanujesz ich pracę.

Dzień 17. Przejdź się po domu i znajdź 5 rzeczy, które możesz oddać na cel charytatywny. Zacznij np. od dawno niezakładanych butów, ubrań, przeczytanych książek, które kurzą się na półkach i elektroniki.

Dzień 18. Zadzwoń do kogoś, kogo zwykle prosisz o pomoc, tylko po to, by mu podziękować za to, że zawsze możesz na niego liczyć.

Dzień 19. Przyklej zdrapkę do dystrybutora paliwa na stacji benzynowej z napisem „Powodzenia. Mam nadzieję, że wygrasz”.

Dzień 20. Umieść 31 komplementów na małych karteczkach i zamknij w słoiku. Podaruj go osobie, na której Ci zależy i powiedz, by każdego dnia wyciągała tylko jedną karteczkę. Będzie miała wspaniały miesiąc.

Dzień 21. Przywitaj się i rozpocznij rozmowę z bezdomnym. To bardzo ignorowani ludzie i pragną uwagi. Często będą bardzo wdzięczni za każdą minutę, jaką im poświęcisz.

Dzień 22. Oddaj krew lub zarejestruj się jako potencjalny dawca organów (https://www.dawca.pl/) lub szpiku (http://www.dkms.pl/pl). Możesz uratować komuś życie!

Dzień 23. Spędź 10 minut na pozytywnym komentowaniu postów znajomych.

Dzień 24. Wyślij list (taki odręczny) do dzieciaka, które na to bardzo czeka. Możesz skorzystać np. z Marzycielskiej Poczty (https://marzycielskapoczta.pl/).

Dzień 25. Umów spotkanie z kimś, z kim odkładałeś je od wielu wielu tygodni lub miesięcy. I spraw, by doszło do skutku!

Dzień 26. Załóż gumowe rękawiczki, chwyć czarny worek i przez 30 minut zbieraj śmieci w okolicy. Dla środowiska też musimy być dobrzy.

Dzień 27. Zadzwoń do kogoś, do kogo chowasz urazę i się pogódźcie. Poczujesz olbrzymią ulgę. To wyzwalające uczucie.

Dzień 28. Wybierz 5 osób, które mają pozytywny wpływ na Twoje życie i wyślij im odręcznie napisane notatki z podziękowaniem za wszystko, co dla Ciebie zrobiły.

Dzień 29. Zawieź kwiaty lub owoce do domu opieki lub szpitala i poproś pielęgniarki, by rozdały je osobom, które mogą ich naprawdę potrzebować.

Dzień 30. Gratulacje. Dotarłeś do 30-go dnia Wyzwania Życzliwości. Świętuj i zrób teraz coś dobrego dla siebie. Kup sobie jakiś dobry upominek i ciesz się czasem dla siebie. Przecież dla siebie samych też musimy być dobrzy!

dzien_zyczliwosci

Mam nadzieję, że spróbujecie podjąć to wyzwanie. Może całe, a może chociaż kilka dni. Może macie jeszcze jakieś inne pomysły i wprowadzicie je w życie dodatkowo lub zamiast tych podanych przeze mnie?

To nieistotne. Mam tylko jeden apel. I prośbę. Bez względu na wszystko. Dzielcie się dobrem.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com