Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Jak się efektywnie uczyć?

02/01/2015

Jak się efektywnie uczyć?

Przed Wami zapewne sesje egzaminacyjne na studiach, sprawdziany w szkole albo już teraz, przezornie, myślicie o maturze. Wszyscy mieliśmy lub będziemy mieli dopiero jakieś ważne zaliczenia. Przebrnęłam przez szkoły, potem trudne studia. I chętnie podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami na temat tego, jak się uczyć, by uzyskać zamierzony wynik. Do nauki zatem!

  1. Rób notatki. To bardzo pomocne szczególnie dla wzrokowców. Użyj papieru lub fiszek dla każdej partii materiału, który musisz przyswoić. Tuż po zajęciach (póki jeszcze sporo pamiętasz) przeczytaj swoje zapiski i skróć je do kilku – kilkunastu najważniejszych punktów. Potem warto użyć zakreślacza i zaznaczyć, to co najważniejsze. To nie tylko ułatwi Ci ogarnięcie materiału, ale też pozwoli dobrze zarządzać czasem i nadać priorytet konkretnym zagadnieniom. Poza tym, łatwiej będzie Ci przypomnieć sobie te notatki przed egzaminem.
  2. Nagrywaj. Obojętnie czy wolisz nagrywać czytane przez siebie na głos notatki, czy przerabiać dokument tekstowy w pliki audio. Słuchanie materiału nawet podczas robienia czegoś innego sprawi, że coraz głębiej będzie on się utrwalał w Twojej pamięci długotrwałej. Widzenie i słyszenie czegoś wciąż i wciąż pomaga w efektywnym uczeniu się materiału.
  3. Użyj starych notatek. Poproś nauczyciela, wykładowcę, kolegów ze starszych roczników lub poszukaj w internecie starszych notatek z tych samych zajęć. Warto zwrócić uwagę na to, co było ważne rok-dwa temu. Możliwe, że ktoś już odwalił za Ciebie kawał roboty i dostaniesz dokładnie zaznaczony materiał?
  4. Przyklejaj notatki gdzie tylko możesz. Wypisz kluczowe zagadnienia, najlepiej na przyklejanych karteczkach typu “post it”. I rozklejaj je gdzie tylko możesz. Zerkając na nie w kuchni, podczas śniadania, mycia zębów czy ubierania się – na pewno dużo szybciej zapamiętasz wymagany materiał. Opatrzy Ci się i Twój mózg zacznie go coraz lepiej rozpoznawać.
  5. Używaj kolorów. Najlepiej, by każdy dział miał inny kolor podkreślenia. Tym sposobem, gdy przeczytasz na egzaminie konkretne zagadnienie, Twój mózg zacznie “myśleć w danym kolorze” i łatwiej przypomni sobie potrzebne informacje.
  6. Testuj się. Na rynku dostępnych jest wiele książek i zestawów ćwiczeń do materiału, z którego się uczysz. Na pewno też znajdziesz jakieś testy z poprzednich lat. Przetestuj się. Sprawdzaj na bieżąco swoją wiedze, żebyś wiedział, co możesz lekko odpuścić, bo świetnie umiesz, a na co położyć większy nacisk. Możesz też poprosić kogoś znajomego, kto też uczy się tego samego, by Cię przepytał. Albo stwórz bardzo wymagający sprawdzian dla samego siebie i sprawdź, czy go zdasz.
  7. Upewnij się, że masz wszystkie notatki. Każdemu zdarza się zaspać na ważny wykład, a brak notatek gdzieś umyka naszej pamięci. Upewnij się, że masz pełen zestaw materiałów do nauki, czasem drobne braki mogą zaważyć o ocenie.
  8. Nauka w grupie. Namów przyjaciół na wspólne przyswajanie materiału. I nie ma się ono skończyć regularną imprezą. No dobra, może później. Ale najpierw zadbajcie o to, byście wchłonęli chociaż część wiedzy. Testujcie siebie nawzajem. Odpytujcie. Dzielcie notatkami. To naprawdę pomaga.
  9. Twórz mapy myśli. Na pewno nie raz w szkole czy na studiach uczono Cię, jak robić mapy myśli. Na środku piszesz główne zagadnienie i dookoła niego tworzysz sieć połączeń z ważnymi informacjami z nim związanymi. Taki sposób nauki bardzo pomaga zwizualizować sobie cały niezbędny zakres materiału i dostać 6 na sprawdzianie.
  10. Rymuj i wymyślaj akronimy. O rymach nie muszę chyba pisać. Za to akronimy, to fajna rzecz do szybkiego zapamiętywania. Kiedyś, chyba w podstawówce, był taki sposób na nauczenie się Układu Słonecznego. Pamiętacie to? Mój Wujek Zapisał Mi, Jak Streścić Układ Naszych Planet – Mój (M – Mars) Wujek (W – Wenus) itd. Tak a propo, to Pluton jest na powrót planetą?
  11. Spójrz, zakryj, napisz, sprawdź. Przeczytaj materiał. Zakryj go dokładnie. Napisz wszystko, co udało Ci się zapamiętać. Sprawdź, czy bardzo się pomyliłeś.
  12. Zabaw się w nauczyciela. Posadź kogoś z rodziny albo przyjaciela na kanapie i spróbuj mu wytłumaczyć (tak, by zrozumiał oczywiście), czego się uczysz. Pomoże Ci to uporządkować wiedzę i myśli, a także nauczy Cię prostego sposobu przekazywania tej wiedzy innym.
  13. Powtarzaj. Czytaj na głos lub po cichu wszystkie notatki. Nie poddawaj się. Nie rezygnuj. Nie frustruj. Czytaj. Powtarzaj. I tak przynajmniej 30 razy. Naukowcy zbadali, że zupełnie nowy tekst, powtórzony 30 razy, staje sie zrozumiały i udaje się go zapamiętać.
  14. Bądź na bieżąco. Dowiedz się, czego konkretnie będzie wymagał nauczyciel, prowadzący lub jakie są wytyczne egzaminu, do którego masz podejść. Tylko w ten sposób sprawdzisz, czy masz wszystkie niezbędne materiały, Twoja wiedza jest wystarczająca, a ilość poświęcanego czasu na naukę adekwatna.

To do dzieła. Do książek. A może macie jakieś swoje sposoby na efektywna naukę? Podrzućcie innym.

SONY DSC


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Czy chude jest piękne?

    następny artykuł

    Pani D. i syndrom Supermana