Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA ZABURZENIA

JAK TU NIE ZWARIOWAĆ – Krzemiński/Stanisławska

19/10/2018

JAK TU NIE ZWARIOWAĆ – Krzemiński/Stanisławska

Według badań niemal jedna czwarta dorosłych Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne. Opinia publiczna od lat śledzi depresje aktorów, roztrząsa nerwice polityków i rozpisuje się o uzależnieniach celebrytów, ale z problemami psychicznymi zmaga się również coraz więcej zwykłych Polaków. We współczesnym świecie szybkich karier, wycieńczającej pracy i wygórowanych oczekiwań brakuje czasu, by o siebie zadbać.

„Chory psychicznie nie jest człowiekiem głupim, gwałtownym, nieprzewidywalnym i szalonym, jak sądzi większość. Jest spokojny, często milczący, zamknięty w swoim świecie. My dla niego prawie nie istniejemy. Swoją obecnością mu przeszkadzamy.”

Wieloletni dyrektor szpitala psychiatrycznego w Tworkach podpowiada, jak poradzić sobie psychicznie we współczesnym świecie. Doktor Edward Krzemiński w rozmowie z Ireną Stanisławską rozwiewa mity o chorobach psychicznych, odczarowuje elektrowstrząsy i tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy słuchać mądrość z internetowych forów.

„Jak tu nie zwariować” pod pozorem niezobowiązującej rozmowy przekazuje niezwykle aktualny i barwny obraz tego, co kryje się w naszych głowach. W wywiadzie-rzece z Ireną Stanisławską doktor Krzemiński porusza wszystkie tematy, o które chciałoby się zapytać psychiatrę, jak depresja, uzależnienia, schizofrenia czy osobowość psychopatów. Książka z jednej strony jest świadectwem pozytywnych zmian, które zaszły w kwestii traktowania osób dotkniętych problemami psychiatrycznymi, z drugiej zaś ostrzeżeniem, do czego może nas doprowadzić życie bez dbania o własne samopoczucie.

Doktor Krzemiński to lekarz z ponad 50 (!!!) letnim stażem pracy. Mogłoby się wydawać, że widział już wszystko, co można było zobaczyć w świecie ludzkiej psychiki. A jednak…

Książkę czyta się rewelacyjna. Forma rozmowy jest lekka i niezwykle ciekawa. Jednak to, co najważniejsze w niej, to to, że porusza tematy, które (nawet jeśli nie zawsze bezpośrednio), to dotyczą i dotykają nas wszystkich.

Sądzę, że warto.


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com