Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

EMOCJE RELACJE Seksualność człowieka

NA SZYBKO – Zadbaj o dobry seks + ĆWICZENIA

15/02/2020

NA SZYBKO – Zadbaj o dobry seks + ĆWICZENIA

O tak, seks potrafi być genialny. To jedna z największych przyjemności w naszym życiu. Wzbogaca nas i przypomina o tym, co doceniamy i podziwiamy w sobie i partnerze.

Ale satysfakcjonujący seks nie dzieje się z automatu, wymaga wysiłku i, pomimo popularnych opinii, na pewno nie sprowadza się jedynie do mechaniki i techniki.

Psychologowie Michael Broder i Arlene Golman twierdzą (z czym się w 100% zgadzam!), że świetny seks zaczyna się od świetnego nastawienia. Wraz z partnerem musicie stworzyć odpowiednie środowisko do tego, by w ogóle pomyśleć o jakiejkolwiek ekstazie. A potem? Niech się dzieje.

„Dając sobie pozwolenie na doświadczanie przyjemności, na połączenie z partnerem i na uczenie się otwartego wyrażania swoich pragnień, tego, co nas podnieca i daje przyjemność oraz na proszenie o to, czego pragniemy, będziemy na dobrej drodze, by mieć fantastyczną seksualną przyjemność i wzbicie się na wyższy poziom w relacji”.

Żyjemy w kulturze przesiąkniętej wręcz seksem. Telewizja, internet, czasopisma. Ale to, co bombarduje nasze umysły może wzbudzać niepewność, wzbudzić w nas fałszywe oczekiwania, wpędzić w poczucie winy czy wstyd i zablokować tę naturalność w myśleniu i uczuciach, które działają na nasze podniecenie.

Ale jak w ogóle zacząć się do tego seksu przygotowywać? Poniżej kilka wskazówek. Jeśli partner jest otwarty na rozmowę – zróbcie te ćwiczenia razem.

  • Zauważ i poznaj mity na temat seksualności, które blokują Twoją przyjemność. Najbardziej popularne to np. idealny seks można mieć TYLKO z idealnym partnerem; ZAWSZE musisz mieć orgazm; dobry seks ZAWSZE musi być spontaniczny. Jakie są potencjalne źródła tych przekonań? W jaki sposób można byłoby je przepracować i usunąć z drogi?
  • Zastanów się nad tym, jak Twoje wychowanie może wpływać na konkretne nastawienie i wierzenia na temat seksu. Zadaj sobie proste pytanie: Czy te przekonania w jakiś sposób działają na korzyść moją/naszą? Jeśli odpowiedź brzmi NIE, Twoim zadaniem jest pozbywanie się ich.
  • Całkiem prywatnie napisz swoją własną definicję seksualnego spełnienia. Poproś partnera, by zrobić to samo. Wymieńcie się kartkami. Jeśli Wasze wizje się różnią, jest to doskonały moment, by zacząć dyskusję o tym, co zrobić, by spotkać się w połowie drogi.
  • Znajdź przynajmniej jedno RZETELNIE źródło informacji, które może Ci pomóc odpowiedzieć na konkretne pytania dotyczące seksualności.
  • Jeśli to możliwe, znajdź chociaż jeden problem niezwiązany z seksem, który może na ten seks wpływać.

Do dzieła!


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com