Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Przerwij stygmatyzację! Natychmiast!

16/01/2019

Przerwij stygmatyzację! Natychmiast!

Jako psycholog wiem doskonale, że skupienie się na swoim zdrowiu psychicznym nie podlega jakimkolwiek negocjacjom. A jednak stygmatyzacja problemów psychicznych w społeczeństwie sprawia, że radzenie sobie z nimi jest bardzo trudne.

Jakie jest rozwiązanie? Porozmawiajmy o tym. To wręcz KONIECZNE byśmy rozpoczęli dialog na temat zdrowia psychicznego. To jedyny sposób, by zacząć przełamywać stygmatyzację i upewnić się, że ludzie poczują się swobodniej, gdy przyjdzie im szukać pomocy.

Dlaczego zaburzenia psychiczne są tak bardzo stygmatyzowane?

Może to być związane z liczbą przyczyn. Wydaje się to oczywiste, ale np. przyczynia się do tego brak wiedzy na temat zaburzeń i stosunkowo niewielka ilość informacji na ten temat w różnych źródłach. Poza wieloma czynnikami społecznymi, także media odgrywają w tym istotną rolę. Popularne hollywoodzkie filmy np. pokazują zaburzenia psychiczne jako przypadki wręcz sensacyjne, które prowadzą do pojawienia się poważnego strachu przed nawet często występującymi zaburzeniami.

Ważne jest to, by wiedzieć, że stygmatyzacja nie tylko intensyfikuje cierpienie chorego, ale także powstrzymuje ludzi przed szukaniem pomocy, co znacząco wpływa na ich jakość życia, a niejednokrotnie na samo życie.

Definiując zdrowie psychiczne.

Zdrowie psychiczne zakorzenione jest w nas bardzo głęboko. W naszym etosie, mózgu, ciele. To złożone interakcje genetyczne, biologiczne, osobowościowe i środowiskowe, które wpływają na nasz nastrój, myślenie i zachowania.

Jest wiele sposobów, na jakie ciało próbuje nas informować o tym, że jakieś mentalne przeszkody nie pozwalają nam żyć lepiej i szczęśliwiej. Problemy ze snem, obniżona motywacja do angażowania się w coś, co kiedyś sprawiało radość, zbyt wiele napięcia w odpowiedzi na codzienny stres. To tylko niektóre sygnały, które mogą wymagać konsultacji ze specjalistą.

Przełamać stygmatyzację.

Zaburzenia psychiczne dotykają nas wszystkich w taki czy inny sposób. By żyć w zdrowym społeczeństwie, każdy z nas powinien się zaangażować w sprawy zdrowia.

Najnowsze statystyki sugerują, że np. 1 na 5 Polaków doświadcza lub doświadczy istotnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że do 2030 roku, depresja będzie wiodącą przyczyną śmierci na świecie. Czy to nie czas, by WRESZCIE zacząć rozmawiać?

Opcje leczenia.

Zaburzenia psychiczne to nie jest „wszystko w Twojej głowie”. To poważny problem medyczny, który może, a na pewno powinien być leczony przez wyspecjalizowanych profesjonalistów.

Psychologowie i psychoterapeuci są wyszkoleni do tego, by pomóc zidentyfikować przeszkody, rozwinąć i przećwiczyć sposoby radzenia sobie i wesprzeć w doświadczaniu z życia wszystkiego, co najlepsze, a z trudnościami sobie radzić.

Proces terapeutyczny ma za zadanie informować, uczyć, wspierać i wzmacniać. To bardzo ważne, by blisko współpracować także z lekarzem psychiatrą, by wspólnie zadecydować, jaki sposób leczenia będzie najlepiej dopasowany. Jest wiele opcji. A przełamanie stygmatyzacji powinno w efekcie doprowadzić do tego, by szukanie pomocy w leczeniu zaburzeń psychicznych, było tak naturalne, jak pójście do lekarza rodzinnego czy chirurga.

Opcje leczenia mogą obejmować szeroki zakres psychoterapii i/lub leków. Czasami ktoś może źle postrzegać farmakoterapię, ale bardzo często pozwala ona uspokoić rozregulowany mózg i stanąć na nogi, by od tego momentu móc działać dalej.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do swojego zdrowia psychicznego lub obawiacie się o swojego Przyjaciela czy Członka Rodziny – nie bójcie się szukać pomocy u lekarzy, psychologów i gdzie tylko Wam przyjdzie do głowy. Pamiętajcie jednak, by specjalistów wybierać z głową.

Wszyscy możemy przełamać stygmatyzację.

Oczywiście nie wszyscy są specjalistami, psychologami, lekarzami i terapeutami. A jednak każdy może coś zrobić, by błędne koło stygmatyzacji pękło. Co to takiego?

EDUKACJA WŁASNA: Sprawdzaj i ucz się faktów na temat zdrowia psychicznego, zamiast powtarzać bezmyślnie kłamstwa i mity. Nie wiesz? Dopytaj.

WSPIERANIE INNYCH: Jeśli ktoś opowiada Ci o swoim problemie – bądź otwarty, delikatny, godny zaufania i pozytywnie, ale ze zrozumieniem reaguj na opowieści.

DZIELENIE SIĘ WĄTPLIWOŚCIAMI: Skontaktuj się z kimś (przyjacielem, członkiem rodziny, terapeutą) jeśli potrzebna jest jakakolwiek pomoc.

MÓWIENIE: Przełam milczenie i zacznij po prostu mówić o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne.

Czy coś jeszcze przychodzi Wam do głowy?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com


    poprzedni artykuł

    Szokujące zaburzenia

    następny artykuł

    Odporność psychiczna (rezyliencja)