Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Zbuduj swoją mentalną siłę.

06/05/2015

Zbuduj swoją mentalną siłę.

Budowanie siły mentalnej polega na regulowaniu swoich emocji, zarządzaniu myślami i zachowywaniu pozytywnego stosunku do życia, bez względu na okoliczności. Siła ta, to nie jest sama siła woli i wymaga ciężkiej pracy oraz zaangażowania. Nabieranie siły potrzebuje wypracowania w sobie nowych zdrowych nawyków, a odpuszczenia tych, które nam nie służą i wstrzymują nas od stania się lepszymi.

Dużo łatwiej jest czuć się silnym mentalnie, gdy życie wydaje się być proste, jednak dużo częściej jest tak, że prawdziwa siła przychodzi wraz z pokonywaniem przeszkód i trudności. Jeśli podejmiesz decyzję o budowaniu mocy, w przyszłości może być Ci łatwiej stawiać czoła przeciwnościom.

cone-of-light-dog-light-3335-824x550

Istnieje wiele ćwiczeń, które pomogą Ci rozwinąć swoją mentalną siłę. Mam dla ciebie 5, które pozwolą Ci zacząć. Jeśli oczywiście sam tego chcesz.

  1. Oceń swoje podstawowe przekonania. Podstawowe przekonania rozwijamy w ciągu trwania naszego życia, przy nabywaniu doświadczeń. Są to nasze myśli i przekonania na temat nas samych, naszego życia i świata w ogóle. I bez względu na to, czy jesteś świadomy swoich podstawowych przekonań, czy nie – wpływają one na Twoje myśli, uczucia i zachowania. Czasem są one jednak nieprawdziwe lub nieproduktywne. Na przykład, jeśli jesteś przekonany o tym, że nigdy nie osiągniesz sukcesu w życiu zawodowym, to możesz podświadomie sabotować wszystkie rozmowy kwalifikacyjne i nie prezentować się na nich najlepiej (samospełniające się proroctwo). Jak temu zaradzić? Zidentyfikuj i oceń swoje podstawowe przekonania. Sprawdź, które z nich są dobre, a które robią Ci krzywdę, zmodyfikuj je, zmień, nic nie jest “na zawsze” lub “nigdy”. Wymagać to będzie od Ciebie pracy, ale może zmienić całe życie i jego kurs.

  2. Mądrze dysponuj swoją mentalną energią. Gdy ruminujemy (przeżuwamy) swoje myśli (overthinking), to nasza energia mentalna ulatuje z nas bardzo bardzo szybko. Im więcej myślisz o problemach, tym mniej energii zostaje potem do ich rozwiązania. To, że usiądziesz i zaczniesz „rozkmniniać” o wielkiej nadchodzącej burzy nie sprawi, że ona nie nadejdzie. Oszczędzaj energię na produktywne zadania, jak rozwiązywanie problemów i osiąganie celów. Im częściej będziesz ukierunkowywał swoją energię mentalną na dobre rzeczy, tym szybciej wejdzie Ci to w nawyk.

  3. Zastępuj przesadnie negatywne myśli bardziej realistycznymi. Mimo tego, że większość z nas nie myśli raczej o własnych myślach, to skupienie się na nich od czasu do czasu może nas uodpornić na natłok negatywnych myśli pojawiających się w naszych głowach. Myśli jak: “Nigdy nie zrobię niczego dobrze” wstrzymują Cię przed osiąganiem sukcesów i wykorzystywaniem potencjału. Zastąp je myślami realistycznymi. Nie muszą być one hurra-optymistyczne lub nierealne, ale już “Mam swoje słabości, ale mam też dużo mocnych stron”, brzmi dużo lepiej i bardziej wiarygodnie.

  4. Praktykuj akceptowalny dla siebie dyskomfort. Bycie silnym psychicznie nie oznacza, że nie doświadczasz emocji. Wręcz przeciwnie, przeżywasz je, ale jesteś ich tak świadomy, że wybierasz sposób reakcji na nie. Czasem warto zadziałać trochę wbrew, np. gdy lęk sprawia, że nie próbujesz nowych rzeczy. Wtedy spróbuj wyjść jeden krok poza swoją strefę komfortu i zobacz, co się wydarzy (zawsze możesz wrócić). To poczucie dyskomfortu, które możesz kontrolować i akceptować, rozwinie Twoje rozpoznawanie emocji, które Cię dotykają.

  5. Obserwuj progres. Codziennie. W dzisiejszym zabieganym świecie zapominamy o tym, żeby czasem poświęcić nawet kilka minut dziennie na własne refleksje. Naucz się dawać sobie ten czas. Naucz się poświęcać go na relaks i rozmyślania o sobie, myślach, przyszłości, zmianach na lepsze.

Rozwijanie siły psychicznej to proces i zawsze jest w nim miejsce i czas na ulepszenia. Zastanów się na spokojnie, co jeszcze warto w sobie poprawić? I czy w ogóle coś trzeba?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com