Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

LITERATURA

ROZMYŚLNIK – Jacek Walkiewicz

02/08/2018

ROZMYŚLNIK – Jacek Walkiewicz

Jacek Walkiewicz to psycholog i członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. 
Jest autorem książek „Pełna MOC możliwości”, „Pełna MOC życia” i „Rozmyślnik”, będący przedmiotem tej recenzji.

W swojej pracy Walkiewicz koncentruje się na edukowaniu dorosłych w zakresie psychologii i samorozwoju. Jest twórcą wielu wykładów i szkoleń inspirujących odbiorców do pozytywnej zmiany. Jego programy można znaleźć na oficjalnym blogu, ale i w sieci – w tym ciekawy wykład na TEDxWSB umieszczony na YouTube.

Inspirujące treści

„Rozmyślnik” to zbiór przemyśleń dotyczący natury i podejścia do różnych spraw w życiu, które są przedmiotem rozmyślań każdego z nas. 

Autor podejmuje rozważania na tematy takie, jak:

  • znaczenia przewidywalności zdarzeń w życiu,
  • czym jest mądrość i kreatywność i czy można się ich nauczyć,
  • podejmuje problematykę wartości i tego, co mogą wnieść w nasze życie,
  • jak wpływa na nas optymistyczne patrzenie na siebie, ludzi i świat oraz uprzejmość, wdzięczność i uważność praktykowane każdego dnia,
  • co daje nam obowiązkowość i konsekwencja w działaniu,
  • jak sposób mówienia o czymś może wpływać na jego postrzeganie i jak można kierować swoją narracją,
  • czym są marzenia i jakie miejsce zajmują w naszym życiu,
  • czego możemy nauczyć się od starszych pokoleń, osób z bagażem doświadczeń i co sprawia, że uznajemy kogoś za autorytet
  • oraz jaką rolę pełnią w naszym życiu relacje z innymi i jak poradzić sobie po rozstaniu.

Co przekazuje „Rozmyślnik” Jacka Walkiewicza?

Walkiewicz w „Rozmyślniku” pokazuje, że życie jest tajemnicą i workiem pełnym nieprzewidywalnych zdarzeń, które nadają mu smak i motywują do kreatywności. Wskazuje na to, jak wielką wartością w życiu człowieka jest niewiedza na temat przyszłości i jaką wolność i swobodę może mu dać.

W kwestiach związanych z przeszłością autor zachęca do nierozpamiętywania dawnych, alternatywnych decyzji i zasadności tych, które podjęliśmy. Mówi o tym, że warto zaufać sobie, swoim doświadczeniom i intuicji, która w danej chwili kieruje nas w jakąś stronę. Walkiewicz wskazuje także na to, jaką siłę mają niedokończone sprawy z przeszłości, które powinny być już zamknięte. Podkreśla, że aby otworzyć nowe drzwi, trzeba zacząć od zamknięcia starych i zaakceptować rzeczy takimi, jakimi się ukształtowały. Szczęście, zdaniem psychologa, zaczyna się w momencie akceptacji tego, co się ma. Walkiewicz proponuje praktykowanie uważności, akcentując przy tym dobry wpływ jogi i medytacji.

Mówca zaznacza, jak ogromne znaczenie dla życia każdego z nas mają takie czynniki, jak nastawienie, optymizm, umiejętność pokonywania kryzysu, nabywanie wiedzy i doświadczenia, konsekwencja w działaniu i gotowość do podejmowania ryzyka, a także zdolność do brania odpowiedzialności za działania i zaufanie do siebie i podejmowanych decyzji. Podkreśla przy tym, że pomiędzy „być” a „mieć” jest „robić” i „działać”, czego uświadomienie Czytelnikom stawia za jeden z głównych celów książki.

Konkluzje i kilka słów opinii

„Rozmyślnik” Jacka Walkiewicza jest z pewnością inspirującą i wartą do przeczytania pozycją. Należy dodać jednak, że jest to lektura dla Czytelnika otwartego, chcącego się rozwijać, ale i wiedzącego, że punktem wyjścia do tego jest odwaga do poznania samego siebie – zarówno własnych zalet jak i wad oraz możliwości i ograniczeń.

Jak mówi sam autor:

„Książka ta jest dla wszystkich, ale nie dla każdego”.

Bez wątpienia słowa i przemyślenia Jacka Walkiewicza mogą stanowić wyciągniętą dłoń, w której znajduje się klucz do drzwi otwierających nowe perspektywy patrzenia na świat. Jednak na tę podróż trzeba być gotowym. Lektura tej książki może być także okazją do zasiania ziarna ciekawości i chęci do działania, na które przyjdzie czas w bardziej odpowiednim momencie. Warto to sprawdzić.

Gorąco zachęcam Was do przeczytania!


    Jestem studentką psychologii na III roku na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Swoją przyszłość wiążę z psychologią kliniczną, rozważam też podjęcie nauki w Szkole Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowie. Uczestniczyłam w praktykach w pracowni psychotechnicznej Pro Salus. Obecnie jestem wolontariuszem w Centrum Neuropsychiatrii Neuromed na Oddziale Dziennym dla dzieci i młodzieży. W wolnych chwilach ćwiczę jogę i nie wyobrażam sobie życia bez moich dwóch kotów!


    poprzedni artykuł

    Drogi Puzzlu… – wpis gościnny

    następny artykuł

    Czy branie leków to wstyd?