Blog dla chcących więcej oraz gabinet pomocy psychologicznej online

Bez kategorii

Gdy czujesz się beznadziejnie

09/03/2016

Gdy czujesz się beznadziejnie

Wiele mamy ukrytych w sobie emocji. I tak np. wstyd jest głęboko zakorzenionym uczuciem i przekonaniem, że coś z nami jest nie tak. Tak samo jest, czy czujemy się kompletnie bezwartościowi. I mimo tego, że CZUJESZ, że to bardzo prawdziwe, to jest to emocja oparta na błędnym myśleniu, przeciwko któremu możesz podjąć wyzwanie, ale co najważniejsze (i najlepsze!) możesz zmienić.

Aby przerwać to błędne koło należy sobie uświadomić, że nasze myśli wpływają na uczucia i zachowania, dlatego abyśmy poczuli się lepiej, trzeba niejako „przeprogramować” myślenie. Nie jest to oczywiście łatwe i najczęściej odbywa się na terapii, ale jest coś, co można zacząć robić samemu.

Żeby uwolnić się od poczucia beznadziei wybierz jedną konkretną, najbardziej bolesną i gorącą myśl, która Cię dręczy (Np.: „Jestem bezwartościowy, gorszy niż inni, zasługuję na odrzucenie itp.”), a następnie weź kartkę i długopis, zadaj sobie poniższe pytania, a odpowiedzi zapisz, byś mógł do nich wrócić:

  1. Co mnie przekonuje, że ta myśl jest prawdziwa?

  2. Jakie są dowody przeciwko niej?

  3. Czy istnieje jeden raz, jedna okazja, jedna sytuacja, gdy ta myśl nie była prawdziwa?

  4. Dlaczego akurat wtedy nie była prawdziwa?

  5. Co ktoś, kto NAPRAWDĘ mnie zna i kocha powiedziałby, by zaprzeczyć tej myśli?

  6. Kim mogę być, jaki mogę być i co mógłbym osiągnąć, gdybym odrzucił tę myśl?

  7. Co NAJGORSZEGO mogłoby się stać, gdybym porzucił tę myśl?

  8. Co NAJLEPSZEGO mogłoby się stać, gdybym porzucił tę myśl?

Możesz tak zrobić z każdą palącą myślą, która Cię dręczy. Możesz tak robić tak długo, jak tylko potrzebujesz. Możesz tak robić do skutku. Aż poczujesz, że może jednak myśl, która Cię dręczy jest nie do końca racjonalna? Może nie do końca to, co podpowiada Ci umysł jest tak bardzo prawdziwe, jak do tej pory w to wierzyłeś? A jeśli nie jest? A jeśli warto chociaż przez 5 minut spróbować uwierzyć, że jednak coś znaczysz? Że jesteś wartościowy? Może jutro ta wiara pozwoli Ci na pozytywniejsze myślenie na swój temat przez 10 minut? Spróbujesz?

Sądzisz, że jesteś w stanie rzetelnie podejść do tych pytań i zacząć powoli zmieniać krzywdzące Cię myślenie o samym sobie?


    Jeśli borykasz się z problemami natury psychicznej, czujesz się wypalony/a, cierpisz na depresję, masz dosyć tkwienia w jednym miejscu albo szukasz porady - dobrze trafiłeś/aś! Odezwij się! Napisz bezpośrednio: psycholog.kotlarek@gmail.com